panacea.pl

:: Terapia w Centrum Fitoterapii
Panacea Nr 3 (4), lipiec 2003, strona: 27


Terapia w Centrum Fitoterapii

Chora (lat 56) zgłosiła się do Centrum z powodu dolegliwości bólowych stawów oraz trudności w zasypianiu. Bóle stawów utrzymują się od kilku lat. Chora przyjmowała różne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, po których występowały dolegliwości bólowe w nadbrzuszu.
Początkowo włączono Salicortex w dawce 3 x 3 tabletki oraz Tabletki uspokajające w dawce 1+1+2. W ciągu 4 tygodni systematycznego stosowania dolegliwości bólowe stopniowo ustępowały. Po 8 tygodniach stosowania nastąpiła wyraźna poprawa. Chora nie odczuwała dolegliwości bólowych w stawach, powróciła dawna aktywność fizyczna. Łatwiej zasypiała i spała przez 6-7 godzin. Po 12 tygodniach zmniejszono dawkę Salicortexu do 3 x 2 tabletki oraz Tabletek uspokajających do 2 tabletek na noc.
Przez cały okres stosowania Salicortexu i Tabletek uspokajających nie obserwowano działań niepożądanych. Chora nadal korzysta z porad w Centrum Fitoterapii.

*

Chora (lat 60) zgłosiła się do Centrum z powodu zaparć. Od 10 lat przyjmuje preparaty przeczyszczające różnego pochodzenia. Wykluczono zmiany patologiczne przewodu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia).
W początkowym okresie zalecono zmianę nawyków żywieniowych oraz włączono Senefol w dawce 3 x 1 tabletka. Po 7 dniach zmniejszono dawkę Senefolu do 2 tabletek na noc, uzyskując regularne wypróżnienia (raz na dobę, rano). Obecnie pacjentka stosuje zaleconą dietę, ograniczając leki przeczyszczające tylko doraźnie, przy braku stolca przez kolejne 2-3 dni. Stosuje wówczas w monoterapii na zmianę Senefol 1 tabletkę na noc lub Zioła przeczyszczające 1 herbatkę z 1 saszetki wieczorem.
W okresie stosowania Senefolu i Ziół przeczyszczających nie obserwowano działań niepożądanych. Chora nadal korzysta z porad w Centrum Fitoterapii.

*

Chory (lat 66) zgłosił się do Centrum z powodu częstego i przerywanego oddawania moczu w ciągu dnia oraz oddawania moczu w nocy. Na podstawie wykonanych wcześniej badań (USG gruczołu krokowego - cechy rozrostu gruczołu krokowego, PSA - w normie) i konsultacji urologicznej rozpoznano łagodny rozrost gruczołu krokowego. Chory przyjmował różne preparaty bez istotnej poprawy. Od 6 miesięcy przyjmuje Urtix 3 x 4 tabletki. Już po 4 tygodniach nastąpiła odczuwalna poprawa - nie budził się w nocy, unormowało się oddawanie moczu w ciągu dnia. Poprawiło się samopoczucie chorego i jego aktywność. W trzecim miesiącu stosowania Urtixu, w czasie kontroli u urologa (po12 miesiącach od poprzedniej konsultacji urologicznej): PSA w normie, w badaniu urologicznym bez cech progresji. Zalecono kontynuację leczenia. W czasie 6 miesięcy stosowania Urtixu nie obserwowano działań niepożądanych. Chory czuje się dobrze, nie odczuwa wcześniejszych dolegliwości i nadal korzysta z porad w Centrum Fitoterapii.

lek. med. mgr farm. Jarosław Struczyński
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=94