panacea.pl

:: Targi
Panacea Nr 3 (4), lipiec 2003, strona: 9


Targi

Exposalud 2003

W dniach 4-6 kwietnia odbyła się w Barcelonie dziesiąta już edycja targów produktów naturalnych, dietetycznych i ekologicznych Exposalud.
Hale targowe usytuowano w kompleksie budynków z początku XX w., które zostały zaprojektowane i wybudowane na wystawę światową w 1929 r. Palacio de la Metalurgia pomieścił ponad 200 wystawców - głównie z Hiszpanii, USA, Francji, Portugalii i Włoch. Polskę reprezentował Labofarm.
Cześć wystawców stanowili producenci oraz dystrybutorzy i importerzy produktów zielarskich i dietetycznych. Nowością tegorocznej edycji był targ produktów ekologicznych i naturalnych Ecosalud, gdzie można było znaleźć dostawców ekologicznej żywności, środków odnowy biologicznej a także... zjeść ekologiczny posiłek. Targi były dedykowane publiczności "otwartej", w mniejszym stopniu profesjonalistom. W ciągu 3 dni Exposalud odwiedziło ponad 40 tysięcy osób, spośród których około 25% reprezentowało przemysł oraz dystrybucję produktów naturalnych. Dla Labofarmu była to kolejna okazja nawiązania nowych kontaktów handlowych. (red.)

Vitafoods 2003

Od 13 do 15 maja w Genewie odbyły się targi Vitafoods International 2003.
W przeciwieństwie do targów w Barcelonie, Vitafoods International są adresowane do profesjonalistów, którzy poszukują dostawców surowców, półproduktów, usług oraz wyrobów gotowych przemysłu nutraceutycznego.
Wystawcy jak i odwiedzający przyjeżdżają tu z całego świata. Duży jest udział wystawców z USA, Nowej Zelandii a także Indii i Chin. Polskę reprezentowały dwie firmy: Hasco-Lek oraz Labofarm.
Odwiedzający przyjechali głównie z Europy (Europa - ponad 90%, Azja 3,1%, USA i Kanada 2,6%, Bliski Wschód i Afryka 1,7% oraz Południowa i Centralna Ameryka, Australia i Oceania po 0,4%). Ta struktura, w porównaniu z ubiegłym rokiem, była mniej korzystna, ze względu na zagrożenie spowodowane SARS. Na Vitafoods przyjechało niewielu przedstawicieli krajów azjatyckich. Zmieniła się struktura odwiedzających z Europy. Więcej było przedstawicieli Europy Środkowej, szczególnie z krajów kandydujących do UE.
Większość osób przyjeżdżających na targi była decydentami w sprawach zakupów i zarządzania firmami, a więc takich osób, do których producent chce bezpośrednio trafić, co nie jest łatwe. Ze względu na profesjonalny charakter targów w Genewie, liczba odwiedzających ograniczyła się do 3 tysięcy osób. (red.)

przemysł nutraceutyczny - przemysł produktów i półproduktów spożywczych, których spożywanie przynosi człowiekowi korzyści zdrowotne. Przemysł ten ceniony jest szczególnie w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. W USA wartość tej żywności stanowi ok. 1/5 ogólnej wartości produkcji przemysłu spożywczego. Przewiduje się, że w 2010 r. żywność funkcjonalna będzie stanowić 20% artykułów spożywczych sprzedawanych w Europie. Zdaniem zmarłego w tym roku prof. Witolda Lutomskiego w III tysiącleciu żywność prozdrowotna, jej suplementy i leki roślinne stanowić będą integralny system ochrony zdrowia.
adres tego artykułu: https://www.panacea.pl/articles.php?id=84