panacea.pl

:: Monitoring w Centrum Fitoterapii
Panacea Nr 3 (4), lipiec 2003, strony: 6-7


Monitoring
w Centrum Fitoterapii
Centrum Fitoterapii
W okresie rocznego funkcjonowania Centrum Fitoterapii ( CF ) utworzyła się stała grupa osób korzystających z porad, obejmująca ponad połowę ( ok.55% ) odwiedzających. Osoby po raz pierwszy korzystające z oferty Centrum Fitoterapii stanowią 25%. Są to głównie turyści z Niemiec, Szwecji, Francji, ale także ze Stanów Zjednoczonych A.P., Brazylii, RPA, Australii. Co piąta osoba odwiedziła CF po uzyskaniu informacji od osób, które wcześniej korzystały z porad lub dokonały zakupu w CF.
Panie częściej korzystają z porad, są bardziej dociekliwe w poznawaniu przyczyn swoich dolegliwości, chętniej i systematycznie stosują preparaty ziołowe. Panowie zgłaszają się najczęściej wtedy, gdy dolegliwości zaczynają wpływać na dotychczasowy tryb życia i aktywność zawodową. Trudniej przekonać ich do systematycznego stosowania, ale gdy występuje poprawa po zastosowanym leku, potrafią przyjmować go przez kilka miesięcy ( np. Tabletki z czosnku w hiperlipidemii lub Urtix przy rozroście gruczołu krokowego ).
Grupą wiekową najczęściej odwiedzającą Centrum Fitoterapii są osoby między 50-59 rokiem życia.


Najczęściej zgłaszane są dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (zaburzenia trawienia i zaparcia) oraz ze strony układu nerwowego (nerwice) i dotyczą częściej kobiet.


U mężczyzn dominują problemy związane z hiperlipidemią i rozrostem gruczołu krokowego.


Poważny problem zdrowotny u obu płci stanowią zaburzenia snu, nadwaga i nadciśnienie tętnicze oraz stany zapalne dróg oddechowych w okresie zimowym.


Opracował - lek. med., mgr farm. Jarosław Struczyński
- Centrum Fitoterapii w Gdańskuadres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=82