panacea.pl

:: Magiczna moc roślin
Panacea Nr 1 (10), styczeń - marzec 2005, strona: 29


Magiczna moc roślin

Medycyna naturalna Joela Swerdlowa (z pięknymi zdjęciami Lynna Johnsona) to książka zainspirowana osobistymi przeżyciami autora, spowodowanymi przedwczesną śmiercią brata, który był lekarzem. Przyczyną jego zgonu w 1985 r. była przewlekła białaczka szpikowa. Wówczas autor usłyszał o roślinie z Madagaskaru, która stosowana jest w niektórych postaciach białaczki i nazywa się barwinek różowy. Dzisiaj dysponujemy już dokładniejszymi informacjami o mechanizmie działania jej składników, głównie winkrystyny i winblastyny.
Autor przedstawił tradycyjną medycynę różnych kultur – od starożytnych cywilizacji, do współczesnego wykorzystania roślin w medycynie. Najpierw poznajemy medycynę Indii, Chin, starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu. Następnie leki pochodzące z Nowego Świata, czyli Meksyku, Peru, Ekwadoru. Odkrywamy również współczesne "plantacje ziołowe" w Arizonie i Kalifornii, będące pod patronatem ekspertów roślin leczniczych z Departamentu Rolnictwa USA.
Joel Swerdlow podejmuje próbę odpowiedzi na wiele ważnych pytań: Skąd bierze się "magiczna" moc roślin? Dlaczego roślina wytwarza odpowiednie związki chemiczne, wykorzystywane w walce z chorobami? Od kiedy możemy mówić o naukowych podstawach ich stosowania w lecznictwie? Autor pisze: "Nauka była obecna w wielu najróżniejszych kulturach od tysięcy lat, jednak dopiero w Europie czasów Paracelsusa i Kopernika, na początku XVI w., zaczęła się tworzyć nowa filozofia. Źródłem wiedzy miały się stać eksperymenty, a nie dzieła starożytnych autorów".
Autor wskazuje liczne bariery związane z udostępnieniem leków roślinnych ludziom: próby zawężenia definicji leku roślinnego do substancji mających tylko jeden składnik biologicznie czynny oraz brak odpowiednich środków finansowych na dokładne badania. Zaznacza, że przygotowanie bezpiecznych leków roślinnych jest znacznie trudniejsze niż praca z substancjami otrzymanymi na drodze syntezy chemicznej. Uprzemysłowiony świat drugiej połowy XX w. wychował społeczeństwo, które odwróciło się od roślin jako podstawy medycyny. Może wiek XXI pozwoli na większy rozwój współczesnych postaci leku roślinnego? Proces odkrywania leków roślinnych, czyli "zielonego złota", trwa. Konsultacji merytorycznej książki podjęła się prof. dr hab. Halina Strzelecka, dzięki czemu możemy być pewni, że wartość naukowa prezentowanych zagadnień jest na najwyższym poziomie. Dodatkowym atutem jest wspaniała dokumentacja fotograficzna. Warto zapoznać się z tą wyjątkową pozycją z biblioteki fitoterapeutycznej, dostępną w naszych księgarniach już od paru lat.

Swerdlow J. L. Medycyna naturalna. Rośliny, które leczą. Zdjęcia L. Johnson. National Geographic, 2001.

lek. med., mgr farm. Jarosław Struczyński
- Centrum Fitoterapii w Gdańsku
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=74