panacea.pl

:: Od wydawcy
Panacea - Leki ziołowe nr 1 (62), styczeń - kwiecień 2018, strona: 3


Od Wydawcy

Panaceum to - według grecko-rzymskiej tradycji - uniwersalny, pochodzący z natury środek, przywracający zdrowie i zapewniający dobre samopoczucie, a nawet szczęście. To niezawodny lek na wszelkie choroby i schorzenia. Odwieczne pragnienie odkrycia takiego leku sprawiło, że Grecy upersonifikowali te tęsknoty. W ich mitologii występuje bogini Panakeja (po łacinie Panacea, stąd panaceum), córka Asklepiosa - boga i lekarza doskonałego (rzymskim odpowiednikiem Asklepiosa był doskonale znany farmaceutom Eskulap). Te tęsknoty inspirują od tysięcy lat lekarzy (przedtem medyków) i farmaceutów (przedtem zielarzy) do wszechstronnych badań i poszukiwań. Jedno wiemy już na pewno: współczesna nauka dokonała weryfikacji prozdrowotnej mniej niż 10% dostępnych na Ziemi zasobów natury! Nasza wyobraźnia pyta: co się kryje w tych ponad 90 procentach?!
Już od czasów Nerona stosowano jako panaceum teriak (po polsku driakiew), składający się z 89 składników roślinnych, zwierzęcych i mineralnych. Driakiew nie spełniła wymogów leku uniwersalnego, ale podtrzymała marzenia. Od średniowiecza znany był eliksir vitae (eliksir życia), złożony z 44 składników i przepisywany na wszelkie problemy zdrowotne - od braku apetytu, poprzez ataki histerii, na epilepsji kończąc...
Prof. Halina Strzelecka w "Encyklopedii zielarstwa i ziołolecznictwa" (2000), pod hasłem "panaceum" pisze: "Obecnie wiadomo, że leku skutecznego na wszystkie choroby nie da się otrzymać". Pani Profesor ma wielki autorytet i opiera się na podstawach naukowych, a jednak... Ja - farmaceuta i założyciel Labofarmu - podtrzymuję odwieczne tęsknoty i marzenia o odkryciu panaceum.
Tymczasem sięgajmy po swoiste panacea - jeszcze niedoskonałe, ale nie do przecenienia! Wierzę, że swoistym panaceum naszych czasów - teriakiem i eliksirem życia 1 ćwierci XXI wieku - może być nie jeden środek, lecz gama leków roślinnych, przeznaczonych do racjonalnej fitoterapii i suplementów diety (przy wszystkich zastrzeżeniach odnośnie do ich nieuzasadnionego utożsamiania z lekiem), stosowanych w ramach opieki farmaceutycznej.
W ciągu 30 lat działalności Labofarm wprowadził na rynek farmaceutyczny zestaw 50 leków roślinnych i ponad 30 suplementów diety, przygotowany w taki sposób, aby możliwe było skuteczne i bezpieczne leczenie i zapobieganie w różnych przypadkach powszechnie występujących schorzeń. Opublikowano ostatnio informacje o zorganizowanej w Brukseli konferencji na temat "wolności morfologicznej". Jej celem jest wdrożenie technologii medycznej, która poprzez "przezczaszkową stymulację magnetyczną" (transcranial magnetic stimulation) ma wyeliminować negatywne odczucia i zapewnić człowiekowi nieustającą przyjemność. Współczesne "panaceum"? Raczej groźny eksperyment! Wolę polegać na kontrolowanych, wiarygodnych lekach i suplementach diety Labofarmu. Wiem, że prawidłowo stosowane, mogą służyć niemal jak panaceum, a przy tym wszystkim są bezpieczne.

mgr farm. Tadeusz Pawełek
Starogard Gd. - Gdańskadres tego artykułu: https://www.panacea.pl/articles.php?id=6200