panacea.pl

:: Kojący kroplik
Panacea - Leki ziołowe nr 3 (52), lipiec - wrzesień 2015, strona: 34


Kojący kroplik

Kroplik Mimulus L. zaliczany jest do rodziny trędnikowatych Scrophulariaceae. Rodzaj ten obejmuje około 200 gatunków, większość z nich to byliny lub rośliny roczne, uprawiane w ogrodach całego świata. W Ameryce Płn. występuje również kilka gatunków krzewiastych, zaliczanych dawniej do rodzaju Diplacus (M. aridus, M. aurantiacus, M. longiflorus i M. puniceus). Bardziej rozpowszechnione w naszej strefie klimatycznej są gatunki pochodzące z chłodnych wybrzeży Oceanu Spokojnego, Chile i Stanów Zjednoczonych: kroplik żółty Mimulus guttatus, złoty M. luteus, miedziany M. cupreus, piżmowy M. moschatus i tygrysi M. tigrinus – gatunki wrażliwe na mróz, rzadko przetrwają zimę, dlatego zwykle uprawiane są jako rośliny roczne. W zależności od gatunku, możemy pozyskać sadzonki z własnej uprawy, przez wysiew nasion lub przez sadzonkowanie płożących się pędów. Rośliny kwitną od czerwca do sierpnia. Kropliki to niewielkie rośliny ozdobne, o wzniesionych lub ścielących się (w zależności od gatunku i odmiany) łodygach, w dolnej części rozgałęzionych. Dwuwargowe dzwonkowate kwiaty wyrastają z kątów liści na krótkich szypułkach, mają 3-5 cm średnicy. Dostępne w szerokiej gamie kolorów – od brązowego, pomarańczowego, żółtego, czerwonego po różowy i purpurowy. Popularne są także odmiany pstre, z licznymi mniejszymi i większymi plamkami, dzięki czemu nabierają „egzotycznego” wyglądu i stąd angielska nazwa kroplika monkey-flower. Inne określenie w języku angielskim to musk-flower, związane z piżmowym zapachem niektórych gatunków. W Polsce kroplik występuje także pod nazwą figlarz.

Sok wyciśnięty z liści kroplika był wykorzystywany już przez plemiona Indian Ameryki Płn. jako okład kojący na drobne oparzenia, skaleczenia i zranienia.

Napary z kroplika i melisy do dziś są stosowane w stanach depresyjnych i lękowych. W liściach i łodygach kroplika gromadzony jest chlorek sodu i inne sole, pobierane przez rośliny z podłoża. Właściwości te wykorzystywali już wcześniej mieszkańcy obu Ameryk, traktując roślinę jako substytut soli do przyprawiania dziczyzny. Cała roślina jest jadalna, a jej smak jest bardzo słony i gorzki. Posmak ten traci po ugotowaniu, dlatego dodawany jest do zup i gulaszy. Warto pamiętać, że pomarańczowe i czerwone kwiaty kroplika, zwłaszcza tygrysiego i miedzianego, są bogate w karotenoidy – naturalne antyoksydanty o działaniu prozdrowotnym.
Obecnie kwiaty kroplika wykorzystuje się jako dodatek do sałatek, do garnirowania potraw i jako przyprawę do mięs i ryb.

Wybrane przepisy

Grillowana mozzarella z kroplikiem. 200 g mozzarelli, 300 g pomidorów, kilka liści czerwonej sałaty, 5 kwiatów kroplika. Kroimy mozzarellę na plastry i kładziemy na rozgrzanej patelni grillowej. Smażymy krótko, by ser tylko lekko się roztopił. Podajemy z pomidorami i sałatą, posypujemy kwiatami kroplika.

Sałatka figlarna. 300 g roszponki, 2-3 pomidory, 1 cebula, około 20 kwiatów kroplika, sól i pieprz do smaku, 3-4 łyżki oliwy, 1 łyżeczka octu winnego. Myjemy roszponkę i pomidory. Cebulę i pomidory kroimy w plastry. Łączymy warzywa z kwiatami, przyprawiamy solą i pieprzem, na koniec polewamy sosem winegret z oliwy i octu winnego.

Schab kroplikowy. 8 plastrów schabu bez kości, oliwa do smażenia, 1 cebula, 1 szklanka wytrawnego, białego wina, 1 szklanka bulionu, 1 szklanki soku wyciśniętego z owoców pomarańczy, kilka gałązek tymianku, 10 kwiatów kroplika. Mięso smażymy na oliwie, potem przekładamy do brytfanny. Cebulę siekamy drobno i smażymy aż do zeszklenia na tym samym tłuszczu. Dolewamy wino i bulion, następnie gotujemy. Od momentu zagotowania dodajemy sok z pomarańczy i tymianek. Tak przygotowanym sosem polewamy mięso. Przykrywamy brytfannę i pieczemy przez około 40’. Podczas pieczenia należy obracać mięso tak, by całe przeszło sosem. Przed podaniem dekorujemy kwiatami kroplika.

mgr inż. Anna Stefaniak dr hab.inż. Monika Grzeszczuk

Dr hab. inż. Monika Grzeszczuk jest profesorem w Katedrze Ogrodnictwa ZUT w Szczecinie. Doktor habilitowany w dyscyplinie ogrodnictwo (specjalność: warzywnictwo, rośliny przyprawowe i lecznicze). Jest członkiem: Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Polskiej Rady Leku Roślinnego.

Mgr inż. Anna Stefaniak jest doktorantką w Katedrze Ogrodnictwa ZUT. Pracę inżynierską i magisterską poświęciła roślinom ozdobnym. Obecnie zajmuje się głównie kwiatami jadalnymi. Znana czytelnikom Panacei pod panieńskim nazwiskiem Wałejko.

Piśmiennictwo dostępne w rekacji.
adres tego artykułu: https://www.panacea.pl/articles.php?id=5215