panacea.pl

:: Rośliny przyjazne alergikom
Panacea - Leki ziołowe nr 2 (43), kwiecień - czerwiec 2013, strony: 8-9


Rośliny przyjazne alergikom

Ze względu na liczne choroby i schorzenia cywilizacyjne – coraz większą wagę przywiązuje się do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu: wśród zieleni w parkach, lasach lub przydomowych ogrodach. To dobra tendencja. Rośliny same w sobie są ogromnym bogactwem, dostarczają człowiekowi i innym żywym organizmom wszelakiego dobra, zwłaszcza tlenu. Regulują wilgotność powietrza, produkując kwiaty i owoce. Bez roślin życie na Ziemi byłoby niemożliwe.

Dokuczliwe pyłki
Ale rośliny produkują też pyłki – jedną z głównych przyczyn alergii. Rośliny, których pyłek szczególnie nas drażni i uczula, należą do wiatropylnych. Są to w szczególności trawy, których kwitnienie przypada na lato, oraz wiele krzewów i drzew – wśród nich leszczyna kwitnąca wczesną wiosną, olcha i topola kwitnące wiosną, brzoza, jesion, dąb lub lilak – kwitnące od wiosny do wczesnego lata.
Poza wiatropylnymi, także pyłki rodziny astrowatych Asteraceae mają silne właściwości alergizujące. Do tej rodziny należą najbardziej popularne kwiaty jednoroczne, dwuletnie i byliny, czyli nagietki, aksamitki, cynie, stokrotki, chryzantemy, jastrunie potocznie nazywane margerytkami, czy astry. W momencie stwierdzenia występowania reakcji alergicznej na pyłek którejkolwiek z tych roślin, należy usunąć ją z przydomowego ogrodu.

Zarodki grzybów i paproci
Poważnymi alergenami, utrudniającymi życie w ogrodzie, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, są zarodniki grzybów pleśniowych i zarodniki paproci. Zarodniki pleśni pojawiają się przede wszystkim na martwych lub zgniłych częściach chorych roślin, w rozkładającym się kompoście lub w gnijącym drewnie. Dzięki niewielkiej masie i mikroskopijnej wielkości, mogą unosić się w powietrzu, osiadając na trawnikach, klombach i żywopłotach. Duże ich stężenie występuje zwłaszcza późnym latem i jesienią, także w czasie burzy z piorunami lub po ulewie.

Ach, te zapachy…
Nie tylko pyłek może być przyczyną alergii i uczuleń. Zapach może powodować ataki astmy i kataru siennego. Do roślin, których kwiaty oraz inne części, np. liście, bardzo mocno pachną, należą lilie, w szczególności lilia królewska Lilium regale, goździk kartuzek Dianthus carthusianorum lub goździk siny Dianthus gratianopolitanus, a także różne zioła.

Ślady na skórze
Wiele roślin wywołuje nawet skórne reakcje alergiczne! Przykładami mogą być cebule hiacyntów lub tulipanów. Sok liści i pędów nagietka lekarskiego Calendula officinalis, pierwiosnka kubkowego Primula obconica lub bluszczu Hedera helix powodują silne uczulenie skóry. Pędy i liście wielu roślin często pokryte są włoskami wydzielniczymi, zawierającymi silne olejki eteryczne, które mogą wywoływać podrażnienia skóry. Do takich roślin należy pelargonia ogrodowa Pelargonium zonale, mięta lub pomidor.

Fotodermatozy
Niektóre rośliny wywołują silne uczulenia lub reakcje alergiczne poprzez równoczesny kontakt skóry z rośliną i promieniami słonecznymi. Może to spowodować zaczerwienienie i świąd. Do roślin wywołujących dermatozy należą m.in. ruta zwyczajna Ruta graveolens, dziurawiec zwyczajny Hypericum perforatum czy dyptam jesionolistny Dictamnus albus.
Widząc, jak dokuczliwe mogą być rośliny, wiele osób cierpiących na uczulenia, rezygnuje z przebywania wśród zieleni w okresie wiosenno-letnim lub sięga po środki odczulające.

Ryzyko alergii można skutecznie zmniejszyć, poprzez posadzenie w ogrodzie lub na balkonie roślin nieposiadających właściwości uczulających.

Mało kto z nas ma świadomość, jak zdrową i pożyteczną rośliną jest sosna pospolita Pinus sylvestris. Jej pyłek prawie nie uczula, a sama roślina jest w stanie wyprodukować w ciągu doby nawet do 1800 l tlenu. Do roślin nieuczulających należy większość z rodziny różowatych Rosaceae. Jest to dobra wiadomość dla osób lubiących owoce, ponieważ takie drzewa owocowe, jak grusza domowa, jabłoń pospolita, wiśnia, czereśnia lub śliwka, mogą z powodzeniem rosnąć w pobliżu ich domów. Do tej samej rodziny należy jarząb pospolity Sorbus aucuparia, zwany potocznie jarzębiną, lub mniej popularny jarząb mączny Sorbus aria, także głóg dwuszyjkowy Crataegus laevigata.
Wśród bezpiecznych krzewów, które nie grożą nam uczuleniem, wymieńmy jeszcze pigwowca chińskiego Chaenomeles sinensis, tawuły Spiraea sp., perukowca podolskiego Cotinus coggygria, forsycję Forsythia intermedia, kalinę koralową Viburnum opulus, krzewuszkę cudowną Weigela florida czy berberysy Berberis sp.
Poza drzewami i krzewami – dającymi cień w upalne dni, schronienie dla ptactwa i owoce – w ogrodzie nie powinno zabraknąć kwitnących roślin zielnych. Oprócz różowatych, gatunkami które można swobodnie sadzić w ogrodzie, są te z rodzin dzwonkowatych Campanulaceae, wargowych Lamiaceae, czosnkowatych Alliaceae czy niektóre jaskrowate Ranunculaceae.

dr Agata Jędrzejuk

Dr Agata Jędrzejuk jest adiunktem w Katedrze Roślin Ozdobnych, na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Piśmiennictwo dostępne w redakcji.
adres tego artykułu: https://www.panacea.pl/articles.php?id=4302