panacea.pl

:: Od wydawcy
Panacea - Leki ziołowe nr 3 (32), lipiec - wrzesień 2010, strona: 3


Od wydawcy

Miło jest rozpoczynać wakacje ze świadomością, że działania w obronie właściwej pozycji leku roślinnego przyniosły oczekiwane rezultaty. Dzisiaj, kiedy granica pomiędzy lekiem a żywnością jest wreszcie dostrzegana i przestrzegana, trzeba mieć świadomość charakterystycznej struktury produktów, stanowiących przedmiot naszego zainteresowania. Jej podstawa zbudowana jest z suplementów diety (dietary supplements), wyższe piętro składa się z tradycyjnych produktów leczniczych roślinnych (traditonal herbal medicinal products), a na samym wierzchołku znajdują się produkty lecznicze o ugruntowanym zastosowaniu leczniczym (well established use).

Na tle tej piramidy niezwykle interesująco przedstawia się historia związana z senesem. Herbatka z senesem, przez lata wprowadzana do obrotu jako suplement diety, pozostała na rynku pod warunkiem nadania jej statusu produktu leczniczego. Jednak Główny Inspektor Farmaceutyczny, po wykonaniu badań jakościowych, wycofał ten produkt z obrotu, z powodu niespełnienia obowiązujących dla tej postaci leku wymagań. Przypadek ten potwierdza raz jeszcze zasadniczą przewagę jakościową leku nad suplementem diety. Dodajmy w uzupełnieniu, że Europejska Agencja Leków (EMEA) umieściła senes na szczycie piramidy, zaliczając go do grupy well established use.

Niezależnie od porządkujących działań Ministerstwa Zdrowia, również wymiar sprawiedliwości wydaje kolejne orzeczenia wobec nieuczciwej konkurencji, bezkarnie jak dotąd psującej polski rynek leków roślinnych. W tej sytuacji z optymizmem patrzę w przyszłość i wybieram się na urlop, czego i Państwu życzę.

mgr farm. Tadeusz Pawełek
Starogard Gd. – Gdańsk, w lipcu 2010 roku

 
adres tego artykułu: https://www.panacea.pl/articles.php?id=3200