panacea.pl

:: Wydarzenia
Panacea Nr 3 (20), lipiec - wrzesień 2007, strona: 5


Europejski Związek Producentów Leków Bez Recepty (AESGP)
spotkał się po raz 43 na dorocznej konferencji w dniach 4-6 czerwca w Warszawie. Tematem spotkania były: „Innowacje, wzrost, lepsze uregulowania prawne. Zmiany w dziedzinie samoleczenia”. Do Polski przyjechali liderzy europejskich organizacji opieki zdrowotnej i firm farmaceutycznych. Przedstawiciele rządowi oraz europejscy eksperci ds. regulacji wyrażali opinie na temat perspektyw samoleczenia oraz wdrożenia lepszych uregulowań prawnych w sektorze produktów do samodzielnego stosowania. Omawiano m.in. przyszłość opieki zdrowotnej w Europie. W trakcie tej sesji swoją opinię wygłosił m.in. wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Osoby związane z rynkiem zielarskim zainteresowane były głównie sesją, na której przedstawiono temat: „Nowe produkty do samodzielnego stosowania”. Konstantin Keller, przewodniczący Komitetu Roślinnych Produktów Leczniczych przy Europejskiej Agencji Leków (EMEA) przedstawił nowe możliwości dla Tradycyjnych i Nowoczesnych Roślinnych Produktów Leczniczych. Omówił uproszczoną procedurę rejestracyjną. Dla producentów produktów ziołowych ważnym zagadnieniem jest konieczność udowodnienia tradycyjnego, 30-letniego okresu stosowania preparatu. Podmioty odpowiedzialne były zachęcane do rejestrowania produktów ziołowych, w tym obecnych suplementów diety, zawierających substancje lecznicze, jako Tradycyjnych Produktów Leczniczych Roślinnych – ze względu na uproszczenia i ułatwienia procedur rejestracyjnych. Ewa Wojtasik, wiceprezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL), przedstawiła regulacje prawne i metody działania organów administracji państwowych, zabezpieczające przed wprowadzeniem na rynek produktów leczniczych jako suplementów diety.

XII Międzynarodowy Sejmik Zielarski
W dniach 24-25 maja odbył się w Poznaniu XII Międzynarodowy Sejmik Zielarski, zorganizowany przez Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich oraz Polski Komitet Zielarski, przy współpracy z Society for Medicinal Plant Research i Sekcją Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. W ramach Sejmiku specjaliści poruszyli wiele problemów z zakresu ustawodawstwa leku roślinnego i ziołowego jako suplementu diety, zagadnień związanych z farmakologią, bezpieczeństwem stosowania i interakcjami leku roślinnego, uprawy i przetwarzania roślin zielarskich oraz nowego zastosowania produktów ziołowych z kraju i z zagranicy. Wydarzenie miało wyjątkowy charakter ze względu na jednoczesne uczczenie jubileuszu 60-lecia istnienia Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich.

Vitafoods International
Międzynarodowe targi Vitafoods International 2007 odbyły się już po raz dziesiąty 8-10 maja w Genewie. Ze względu na zasięg i znakomitą organizację, jest to jedno z najważniejszych światowych wydarzeń wystawienniczych w zakresie nutraceutyków, kosmeceutyków i żywności funkcjonalnej. W tym roku swoje oferty zaprezentowało 400 firm z całego świata, na wystawę przybyło ponad 5000 osób z około 80 krajów! Ważnym wydarzeniem była towarzysząca wystawie konferencja, która skupiła liderów międzynarodowych firm farmaceutycznych i spożywczych. Wystawcy i uczestnicy targów mogli też wziąć udział w forum dyskusyjnym, na którym goszczono eksperta Komisji Europejskiej w zakresie żywności i suplementów diety, Fabio d’Atri.

Młoda Farmacja w akcji
Studencka Sekcja Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego „Młoda Farmacja” w Bydgoszczy oraz Oddział Bydgoski PTF zorganizowały 18 maja I Sympozjum Farmaceutyczne - Bydgoszcz 2007. Intencją tego spotkania było przedstawienie studentom V roku m.in. roli farmaceuty w zakresie poradnictwa farmakoterapeutycznego podczas pracy w aptece oraz przedstawienie możliwości pracy farmaceuty w firmie farmaceutycznej. W trakcie sympozjum odbyły się liczne warsztaty oraz wykłady, m.in.: „Lek a suplement diety - problemy pogranicza”.

Ziołolecznictwo to nie wróżbiarstwo...
Grupa Polskich Sklepów Zielarsko-Medycznych „Natura”, spotkała się 19-20 maja w Dąbrowie Górniczej na II Kongresie Zielarzy Polskich. W tym roku kongres połączono z Festiwalem Zdrowia, Urody i Niezwykłości. Pomysł zrównania do jednego poziomu ziołolecznictwa z bioenergoterapią czy wróżbiarstwem, nie mógł się powieść... Pogląd ten podzielali zarówno prelegenci jak i odwiedzający, gdyż frekwencja była bardzo niska. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie to przestrogą dla tych, którzy nastawiając się tylko na sukces komercyjny, podejmują działania umniejszające rolę fitoterapii i wprowadzające pacjentów w błąd.
adres tego artykułu: https://www.panacea.pl/articles.php?id=263