panacea.pl

:: Z dziennika lekarza Centrum Fitoterapii w Gdańsku
Panacea - Leki ziołowe nr 1 (2), styczeń 2003, strona: 15


Z dziennika lekarza
Centrum Fitoterapii w Gdańsku
Centrum Fitoterapii w Gdańsku

Chory lat 55, konsultowany w Centrum Fitoterapii z powodu kołatania serca, duszności, łatwego męczenia się oraz nerwicy. Przebył zawał w roku 1999. RR 135/85, AS 88/min. Leczenie farmakologiczne uzupełniono o tabletki tonizujące 3x2, tabletki z czosnku 3x1 (następnie 3x2). Zalecono też stosowanie tabletek uspokajających w dawce 3x1. Kontrola po dwutygodniowym stosowaniu wykazała znaczną poprawę: mniejsze męczenie się i mniejsze kołatanie serca, mniejszą duszność. Chory stwierdził również, że stał się bardziej odporny na stres, rzadziej reaguje emocjonalnie. Po miesiącu zaobserwowano utrwalanie się tych korzystnych zmian. Utrzymano poprzednie zalecenia. Chory nadal jest konsultowany w Centrum Fitoterapii.

*

Chora lat 29, konsultowana w Centrum Fitoterapii z powodu zmian na skórze twarzy - okolica lewej skroni, efekt tzw. plam wątrobowych. Zastosowano zioła metaboliczne przez 10 dni (1 torebka ziół dziennie) oraz tabletki z czosnku 3x1 przez 14 dni, następnie 2+1+1 przez 6 miesięcy. Dołączono również tabletki przeciw niestrawności (2 na noc co drugi dzień) i otręby owsiane/pszenne 1-2 łyżki stołowe w 100 ml kefiru lub wody 2-3 razy dziennie. Zioła metaboliczne stosowano jeszcze dwukrotnie po 10 dni, z przerwami 3-4-tygodniowymi, w dawce 2 torebki ziół dziennie. Kontrole wykazały stopniowe zmniejszanie się i rozjaśnianie przebarwienia okolicy skroni lewej, a także uregulowanie wypróżnień, co było dodatkowym, pozytywnym efektem fitoterapii. Chora nadal jest konsultowana w Centrum Fitoterapii.

*

Chora lat 40, konsultowana w Centrum Fitoterapii z powodu dolegliwości drobnych stawów, częstych infekcji, a także przewlekle występujących zmian na śluzówkach jamy ustnej pod postacią aft.
Zalecono tabletki z czosnku 3x1 oraz salicortex 3x2 i tabletki uspokajające 2 na noc. Po miesiącu chora stwierdza, że jest bardziej odporna na infekcje, nie przeziębia się, zaobserwowała również zmniejszenie się dolegliwości bólowych drobnych stawów. Po 2 miesiącach jest bez aft na śluzówkach jamy ustnej. Chora nadal jest konsultowana w Centrum Fitoterapii.

*

Chora lat 28, konsultowana w Centrum Fitoterapii z powodu dolegliwości o charakterze jelita nadwrażliwego. Dolegliwości tego typu utrzymują się od kilku lat. Leczona farmakologicznie. Do leczenia farmakologicznego dołączono tabletki z czosnku 2x1, Senefol 1 co drugi dzień na noc oraz Hyperherba 1+0+2. Zalecono również zmianę diety na bogatoresztkową, błonnikową.
Po miesiącu stosowania fitoterapii uzyskano znaczną poprawę: zmniejszenie objawów bólowych w jamie brzusznej, wzdęć, a także ustąpienie naprzemiennych luźnych stolców czy obstrukcji. Chora nadal jest konsultowana w Centrum Fitoterapii.

dr med. Grzegorz Kuchta
adres tego artykułu: https://www.panacea.pl/articles.php?id=22