panacea.pl

:: Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej w Warszawie
Panacea - Leki ziołowe nr 1 (6), styczeń 2004, strona: 26


Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej w Warszawie

Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej. Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy - ul. Skierniewicka 16/20 - 00-961 Warszawa - tel. 022-6321803. Czynne we wtorki i czwartki w godzinach 9.00-13.00 oraz w środy 13.00-19.00. Zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Wstęp bezpłatny. Kustosz Muzeum - dr Iwona Arabas
Powstało w 1985 r. z inicjatywy Oddziału Warszawskiego PTF i PZF "Cefarm". Pierwszą siedzibą była kamienica przy Marszałkowskiej 72. Obecnie Muzeum mieści się przy Skierniewickiej 16/20.
Patronką Muzeum jest mgr Antonina Leśniewska (1866-1937), jedna z pierwszych na świecie kobiet-farmaceutek, założycielka Pierwszej Żeńskiej Apteki i Farmaceutycznej Szkoły dla Kobiet o ambitnym i nowatorskim programie nauczania. Muzeum posiada wydane w 1901 r. w St. Petersburgu wspomnienia mgr A. Leśniewskiej.
Ekspozycję stałą stanowi oryginalne wyposażenie starej apteki M. Olechowskiego z Wołomina. Zgromadzono również cenne naczynia i utensylia apteczne oraz aparaturę laboratoryjną, m.in. XIX-wieczne kryształowe, warstwowe i porcelanowe słoiki, wazoniki i puszki apteczne, butle kobaltowe do przechowywania leczniczych koniaków i leżakowania wód aromatycznych oraz XVIII-wieczny nóż do krajania ziół.
W izbie ekspedycyjnej prezentujemy zbiór opakowań, leków i reklam przedwojennych firm farmaceutycznych. Ciekawostką są zalakowane butelki z nalewkami leczniczymi z 1903 i 1914 r.!
Muzeum posiada interesujący farmaceutyczny księgozbiór: księgi apteczne z przełomu XIX i XX w., manuały, farmakopee, kalendarze farmaceutyczne, podręczniki uniwersyteckie i czasopisma. W dziale archiwalnym przechowujemy dokumenty z lat 1946-1950 (ponad 2000 akt osobowych). Interesującym uzupełnieniem kolekcji jest bogaty zbiór fotografii i dyplomów uniwersyteckich oraz rycin o tematyce farmaceutycznej, m.in. F. Topolskiego i M. Byliny.
Wystawa "Apteczki i leki japońskich wędrownych aptekarzy" przybliża nieznany w Polsce system rozprowadzania tradycyjnych leków, a także zwraca uwagę na zakorzenienie współcześnie uprawianej w Japonii medycyny w tradycji i kulturze tego kraju. (red.)
adres tego artykułu: https://www.panacea.pl/articles.php?id=121