panacea.pl

:: Trudności w zasypianiu? Zacznij od leku roślinnego
Panacea Nr 1 (6), styczeń 2004, strona: 15


Trudności w zasypianiu?
Zacznij od leku roślinnego

Ziołowa terapia bezsenności

Mężczyzna (lat 58) zgłosił się do Centrum Fitoterapii z powodu trudności w zasypianiu. Dolegliwości nasilają się od momentu zmniejszenia aktywności zawodowej i związanego z tym stresu. Przyjmował różne preparaty - bez istotnej poprawy. Zaproponowano preparat Valdix w dawce 3 tabletki (przed snem). Jedna tabletka Valdix-u składa się z 400 mg korzenia kozłka (Valerianae radix) i zawiera nie mniej niż 2,0 µl olejku eterycznego oraz nie mniej niż 0,32 mg sumy kwasów walerenowych.

Kozłek lekarski
Valeriana officinalis
- kozłek lekarski
Po 7 dniach. Pacjent łatwiej zasypia. Odczuwalna poprawa nastąpiła po 3 dniach od rozpoczęcia terapii. Sen ciągły, od 6 do 8 godzin, nie występuje senność w ciągu dnia. Tolerancja leku dobra. Działań niepożądanych nie obserwowano. Zaproponowano utrzymanie dawki przez następne 7 dni.
Po 2 tygodniach. Trudności w zasypianiu ustąpiły, przy systematycznym stosowaniu preparatu Valdix w dawce: 3 tabletki przed snem. Sen ciągły, spokojny, do 8 godzin. Nie występuje senność w ciągu dnia. Zaobserwowano poprawę samopoczucia i zwiększoną aktywność w ciągu dnia. Tolerancja leku dobra. Działań niepożądanych nie obserwowano. Zaproponowano zmniejszenie dawki do 2 tabletek przed snem i systematyczne stosowanie przez następne 14 dni.
Po 4 tygodniach. Trudności w zasypianiu ustąpiły całkowicie. Sen spokojny, ciągły, od 7 do 8 godzin. Nie występuje senność w ciągu dnia. Utrzymuje się dobre samopoczucie, aktywność w ciągu dnia uległa normalizacji. Tolerancja preparatu Valdix, przy stosowanej dawce, jest dobra. Działań niepożądanych nie obserwowano. Zaproponowano zmniejszenie dawki do 1 tabletki przed snem.
Po 6 tygodniach. W 5 dniu od zastosowania zmniejszonej dawki (1 tabletka przed snem) wystąpiły trudności w zasypianiu, które ustąpiły po przyjęciu dodatkowej tabletki. Sen trwał 6 godzin i nie dał uczucia wypoczynku. Wpłynęło to również na obniżoną aktywność w ciągu dnia. Przez następne dni stosowano poprzednią dawkę, czyli 2 tabletki przed snem. Dawka okazała się skuteczna. Działań niepożądanych nie obserwowano. Na mniejszą skuteczność zmniejszonej dawki mogły mieć wpływ epizody zwiększonego napięcia emocjonalnego, które występowały w ciągu dnia. W tej sytuacji zaproponowano utrzymanie dawki: 2 tabletki przed snem (dawka skuteczna).
Po 8 tygodniach. Trudności w zasypianiu nie występowały. Sen ciągły, spokojny, od 7 do 8 godzin. W ciągu dnia nie obserwowano senności, samopoczucie i aktywność dobre. Tolerancja preparatu dobra. Działań niepożądanych nie obserwowano. Zaproponowano zmniejszenie dawki do 1 tabletki przed snem z ewentualną korektą (2 tabletki przed snem) w przypadku sytuacji stresowych.
Po 3 miesiącach. Trudności w zasypianiu nie występowały. Sen ciągły, spokojny, od 6 do 8 godzin. Nie obserwowano senności, samopoczucie i aktywność w ciągu dnia dobre. Tolerancja leku dobra. Działań niepożądanych nie obserwowano. Po 3 miesiącach stosowania preparatu Valdix uzyskano satysfakcjonujący efekt terapeutyczny przy dawce: 1 tabletka lub w sytuacjach stresowych 2 tabletki przed snem.
Po 4 miesiącach. Trudności w zasypianiu występowały sporadycznie - jeden lub dwa razy w tygodniu i najczęściej poprzedzone były sytuacjami stresowymi. Dawką skuteczną okazywały się 2 tabletki przed snem. Taka dawka nie powodowała senności następnego dnia, nie wpływała na pogorszenie samopoczucia i aktywności. Działań niepożądanych nie obserwowano.

Wydaje się, że osoby stosujące wcześniej leki o działaniu uspokajającym (w tym ułatwiające zasypianie) wymagają od początku większej dawki preparatu Valdix i utrzymania dawki skutecznej przez minimum 2 miesiące. Dopiero po tym okresie możliwe jest zmniejszanie dawki, oczywiście z możliwością powrotu do poprzedniej dawki skutecznej. Kumulujące się sytuacje stresowe w ciągu dnia mogą powodować wieczorem trudności w zasypianiu. Należy pamiętać o tym, że zmiany pogodowe, zmiany klimatyczne i czasowe (np. w czasie podróży), nowe miejsca odpoczynku nocnego mogą również powodować zaburzenia snu.

lek. med., mgr farm. Jarosław Struczyński
- Centrum Fitoterapii w Gdańsku
adres tego artykułu: https://panacea.pl/articles.php?id=116