Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 5
Artykuły > Aktualności > Powstał Pomorski Oddział Sekcji Fitoterapii PTL

Panacea Nr 4 (5), październik 2003 strona: 5

Powstał Pomorski Oddział Sekcji Fitoterapii PTL

Od lat działa w kraju Sekcja Fitoterapii przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. Siedzibą Sekcji jest Poznań - Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich, przy ul. Libelta 27.
Celem Sekcji jest promocja fitoterapii w praktyce lekarskiej, wspieranie badań naukowych w dziedzinie fitoterapii oraz gromadzenie doświadczalnej wiedzy lekarskiej związanej ze stosowaniem leków roślinnych w terapii. Sekcja współuczestniczy w edukacji fitoterapeutycznej, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji lekarzy i farmaceutów. Stawia sobie za cel rzetelne informowanie opinii publicznej o korzyściach i ograniczeniach stosowania leków roślinnych.
Członkami zwyczajnymi Sekcji mogą być nie tylko lekarze czy farmaceuci, co naturalne, lecz także "osoby fizyczne, które poprzez inną działalność są szczególnie związane z fitoterapią". Jest to szansa dla wielu entuzjastów ziołolecznictwa, którzy posiadają imponującą wiedzę w tej dziedzinie, choć nie mają wykształcenia medycznego czy farmaceutycznego. Sekcja działa m.in. poprzez Radę Naukową, która opiniuje zadania naukowe i edukacyjne, podejmowane przez Sekcję.
9-osobowy Zarząd Główny ma prawo powoływać oddziały regionalne Sekcji, co jednak zależy od inicjatywy członków Sekcji na danym terenie. Takiej inicjatywy nie brakuje w Gdańsku. Dodatkowo ożywia ją działalność gdańskiego Centrum Fitoterapii.
Już 28 marca odbyło się w Centrum Fitoterapii spotkanie przygotowawcze przed powołaniem Pomorskiego Oddziału Sekcji Fitoterapii PTL. Wówczas nie doszło jeszcze do formalnego zawiązania struktury, ale całą rzecz przedyskutowano i oto po 7 miesiącach Oddział na Pomorzu zainaugurował swą działalność. Stało się to 16 października, w siedzibie Centrum Fitoterapii. Obecni byli m.in.: prof. dr hab. Renata Ochocka, prof. dr hab. Bogdan Kędzia, prof. Feliks Gajewski, prof. dr hab. Wojciech Cisowski, dr Mirosława Krauze-Baranowska, dr Piotr Migas, wielu lekarzy medycyny i farmaceutów oraz gospodarze spotkania z właścicielem Centrum Fitoterapii w Gdańsku, mgr. farm. Tadeuszem Pawełkiem. Tego dnia mijała 25 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II. Na dodatek spotkanie rozpoczynało się około 17, czyli dokładnie w porze wyboru sprzed ćwierćwiecza. Nie można było przejść nad tym do porządku dziennego, dlatego na samym początku przypomniano papieski jubileusz, a wszyscy obecni otrzymali egzemplarz książki "Czas oczekiwania - dar spotkania", która dokumentuje szereg spotkań i imprez kulturalnych, poprzedzających pielgrzymkę Papieża na Pomorze w roku 1999. Odbyły się one w ramach programu "W oczekiwaniu", organizowanego przez Labofarm.
Profesor dr hab. Bogdan Kędzia, sekretarz Zarządu Głównego Sekcji Fitoterapii, przeczytał list prezesa Sekcji, prof. zw. dr. hab. med. Jerzego Alkiewicza, który przekazał przewodniczącemu Oddziału Pomorskiego, mgr. farm. Tadeuszowi Pawełkowi, gratulacje z okazji powołania Oddziału na Pomorzu. Profesor dr hab. Renata Ochocka, wiceprzewodnicząca Oddziału ds. naukowo-szkoleniowych, przedstawiła statut i dotychczasowe, pozytywne ustalenia Zarządu Głównego w sprawie Oddziału Pomorskiego.

Oddział w Radomiu
Z przyjemnością informujemy, że 23 października odbyło się inauguracyjne spotkanie Oddziału Mazowieckiego Sekcji Fitoterapii PTL z siedzibą w Radomiu. Pracami Oddziału kieruje dr Jadwiga Panek-Lenartowicz. O działalności Oddziału będziemy informować na łamach PANACEI.

Program Oddziału Pomorskiego Sekcji Fitoterapii PTL

Przewodniczący Oddziału Pomorskiego, mgr farm. Tadeusz Pawełek, przedstawił założenia programowe Sekcji na naszym terenie. Obejmują one informację naukową (gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji z dziedziny fitoterapii; europejskie i krajowe regulacje w tym zakresie); edukację lekarzy przeddyplomową i podyplomową; współpracę z ośrodkami naukowymi i specjalistycznymi (monitorowanie leczenia, badania fitochemiczne, farmakologiczne oraz kliniczne). W realizacji tych ważnych zadań przewiduje się m. in. stałą komunikację z członkami Oddziału w zakresie materiałów informacyjnych (aktów prawnych, streszczeń z biuletynów informacyjnych, bieżącą informację telefoniczną, elektroniczną, listowną, zaproszenia na forum w Centrum Fitoterapii. Planuje się też innowacyjne formy działania, takie jak certyfikaty umiejętności w zakresie fitoterapii, fakultatywne kształcenie studentów medycyny, działalność opiniotwórczą i w efekcie wpływ na rozstrzygnięcia formalno-prawne. W części merytorycznej poruszono w dyskusji problem skutków rozpowszechniania tzw. "herbatek chińskich" - preparatów o wątpliwej jakości, nie autoryzowanych przez Urząd Rejestracji i Ministerstwo Zdrowia. Rynek leków powinien być poddany skutecznej kontroli, by wyeliminować wszelkie hochsztaplerstwo i działania, które mogą się obrócic przeciwko ludzkiemu zdrowiu. Niepewna jest też sytuacja produktów o statusie "food supplements". Preparaty funkcjonujące na rynku często wykraczają poza ramy bezpieczeństwa i również wymykają się kontroli. Ta sytuacja daje duże pole działania Sekcji Fitoterapii. W związku z dużym zainteresowaniem i potrzebą wyjaśnienia kwestii prawnych dotyczących obrotu produktami ziołowymi na rynku polskim, Oddział Pomorski planuje spotkanie na ten temat z przedstawicielami nadzoru farmaceutycznego. Zebrani wysłuchali z dużym zainteresowaniem wykładu i prezentacji przygotowanych przez prof. Wojciecha Cisowskiego i jego współpracowników - dr Mirosławę Krauze-Baranowską i dr. Piotra Migasa - z Katedry i Zakładu Farmakognozji Akademii Medycznej w Gdańsku. Tematem była Charakterystyka wybranych surowców roślinnych stosowanych w terapii.

Stanisław DłużewskiNajczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea