Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 6
Artykuły > Informacje > Pacjenci Centrum Fitoterapii

Panacea - Leki ziołowe nr 1, październik 2002 strony: 5-6

Siedziba Centrum Fitoterapii w Gdańsku Pacjenci
Centrum
Fitoterapii
Od początku istnienia Centrum Fitoterapii wprowadziliśmy oparty na metodach statystycznych program monitorowania, który pozwala odpowiedzieć na pytanie, kto odwiedza Centrum, z jakimi dolegliwościami przychodzą pacjenci oraz z których leków ziołowych korzystają.

W sile wieku
Jak było do przewidzenia, liczną grupę pacjentów stanowią osoby w wieku powyżej 60 lat. Jednak wbrew obiegowym opiniom, że tylko najstarsi interesują się lekami ziołowymi, seniorzy (60-latkowie i starsi) nie dominowali. Stanowili tylko 37,2% odwiedzających Centrum.

Największa grupa zainteresowanych lekami ziołowymi to ludzie w sile wieku, czynni zawodowo.

W przedziale wieku 40-60 lat mieści się aż 46,5% pacjentów Centrum, przy czym więcej jest 40-latków (25,6%), czyli ludzi najbardziej aktywnych, w pełni sił. Zainteresowanie ludzi w wieku średnim lekami naturalnymi to optymistyczny znak, świadczący o tym, że do świadomości społecznej dociera prawda o tym, iż

leki naturalne mają szczególne znaczenie w profilaktyce i we wczesnych stadiach różnych dolegliwości.

Najmniej liczna grupa odwiedzających Centrum to ludzie w wieku 20-30 lat (7,7%) oraz 30-40 lat (8,6%). Jest to zjawisko naturalne, niemal "fizjologiczne" i można się tylko cieszyć, że także w tych kategoriach wieku są osoby zainteresowane lekami naturalnymi. Interesujące jest to, że w monitoringu przeprowadzonym w okresie 27 maja - 13 czerwca grupa młodych pacjentów (20-30 lat) stanowiła aż 15,2%. Być może miał na to wpływ okres egzaminów wstępnych do różnego typu uczelni i powszechna już znajomość bezpiecznego leku roślinnego - Tabletek uspokajających. Tradycyjnie kobiety bardziej interesują się tym, co służy zdrowiu, jednak grupa mężczyzn jest również bardzo liczna (42,63%). fitoterapia - (gr. phytón = roślina + gr. therapeía = leczenie). Leczenie chorób przy pomocy roślin; inaczej ziołolecznictwo. Prastara gałąź medycyny (poświadczona w zabytkach piśmiennictwa sumeryjskiego już 3.000 lat p.n.Chr.), wykorzystująca lecznicze właściwości surowców roślinnych. Obecnie przeżywa renesans na całym swiecie.

Układ pokarmowy i nerwy
Zgodnie z przewidywaniami najwięcej było ludzi z zaburzeniami układu pokarmowego. Stanowili 33,3% wszystkich odwiedzających Centrum. Wśród nich najwięcej było osób z nadwagą (13,9%) oraz z zaparciami i złą przemianą materii.
Niewiele mniej, bo aż 27,9% pacjentów skarżyło się na dolegliwości układu nerwowego, które najczęściej objawiały się zaburzeniami snu (7%), także nadpobudliwością, niepokojem, obniżeniem nastroju, nerwicami a w jednym przypadku uszkodzeniem mózgu.
Dużą grupę stanowią osoby z zaburzeniami układu krwionośnego - 20,9%. Najwięcej było pacjentów z miażdżycą (7%), choroba wieńcową, nadciśnieniem i nerwicą serca.
7% pacjentów Centrum to osoby uskarżające się na dolegliwości układu moczowego, zwłaszcza przerost prostaty. Wydaje się, że ta kategoria jest liczniejsza, lecz dolegliwość, w powszechnej świadomości, uważana jest ciągle za wstydliwą, co źle wpływa na jej leczenie.
Niewielka grupa pacjentów (2,3%) przyszła do nas z dolegliwościami dermatologicznymi (łuszczyca) oraz z zaburzeniami układu odpornościowego (1,6%).

Urtix
Zupełnie inaczej wygląda zjawisko "co nas boli" w świetle statystyki zakupionych w Centrum leków Labofarmu. Ku naszemu zaskoczeniu najwięcej pacjentów zakupiło Urtix, czyli tabletki ziołowe przeciw przerostowi prostaty. Potwierdza to wcześniejszą uwagę o znacznie szerszym zasięgu tego schorzenia. Być może część zainteresowanych postanowiła się leczyć samodzielnie, bez konsultacji i bez ujawniania dolegliwości, lub traktuje Urtix jako środek profilaktyczny.

Wokół Centrum
Ostatni przed wakacjami monitoring w Centrum pokazał, że aż 43% pacjentów to ci, którzy albo odwiedzili Centrum po raz kolejny, albo po raz kolejny dokonali zakupu leku roślinnego lub preparatu. Widać z tego, że wokół Centrum powstaje środowisko opiniotwórcze, na którym organizatorom bardzo zależało. Większość z tych osób ma potrzebę rozmowy z lekarzem, przekazania swoich spostrzeżeń, uwag po zastosowaniu leku lub po prostu zwykłej rozmowy o swoich schorzeniach. Ta sytuacja potwierdza podstawowe założenia naszej misji, postawione jeszcze na etapie prac koncepcyjnych. Centrum Fitoterapii - przedsięwzięcie z natury rzeczy deficytowe, niemerkantylne - będzie przede wszystkim udoskonaloną formą kontaktu z pacjentem oraz okazją do obserwacji potrzeb i zachowań pacjentów, co przyczyni się do dalszej popularyzacji leków ziołowych w Polsce. Dla pacjentów korzystanie z usług Centrum to przede wszystkim świadomość możliwości łatwego kontaktu i konsultacji z lekarzem - fitoterapeutą. Tym, którzy szczególnie interesują się problematyką ziołolecznictwa, proponujemy ponadto udział w cyklicznych spotkaniach - Forum w Centrum Fitoterapii.


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea