Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 9
Artykuły > Terapia > Zioła w chorobie zakrzepowej żył

Panacea Nr 1 (62), styczeń - kwiecień 2018 strony: 14-16

Zioła w chorobie zakrzepowej żył
Część II Zioła działające antyagregacyjnie i antykoagulacyjnie

W profilaktyce i w leczeniu stanów zapalnych żył ważną rolę odgrywają zioła, wpływające korzystnie na naczynia krwionośne (pisaliśmy o tym w części I), a także wywierające działanie antyagregacyjne i antykoagulacyjne. Zapobieganie nadmiernej lepkości krwi, poprzez związki obecne w roślinach, może wynikać z różnych mechanizmów. Mogą one oddziaływać na integryny płytek, utrudniając ich zlepianie, hamować syntezę tromboksanu i hamować aktywność enzymów (fosfodiesteraza, cyklooksygenaza), uczestniczących w syntezie proagregacyjnych i prozapalnych hormonów tkankowych. Właściwości przeciwzakrzepowe wykazują kumaryny, które są inhibitorami witaminy K1, uczestniczącej w wątrobowej syntezie czynników krzepnięcia (protrombiny, czynnika VII, IX i X).

Liść miłorzębu
Ginkgonis folium
Preparaty zawierające standaryzowane ekstrakty są zalecane w objawowym leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego, z utrudnioną koncentracją, zaburzeniami pamięci, zawrotami i bólami głowy, szumem w uszach, osłabieniem słuchu i wzroku, także zaburzeniami krążenia obwodowego, np. w ukrwieniu kończyn dolnych, z uczuciem zimnych stóp. Aktywność ekstraktów z liści miłorzębu jest przedmiotem licznych badań in vitro, in vivo oraz klinicznych, wskazujących na zwiększanie obwodowego i mózgowego przepływu krwi, działanie neuroprotekcyjne i antyoksydacyjne, zmniejszanie lepkości krwi wskutek aktywności antyagregacyjnej, wpływ na neuroprzekaźniki i ich receptory. Te aktywności mogą mieć znaczenie w terapii zaburzeń poznawczych (zespoły otępienne o podłożu naczyniowym, neurodegeneracyjnym), zaburzeń krążenia mózgowego i obwodowego (poprawa zdolności uczenia się i pamięci). Zaleca się 240 mg suchego ekstraktu dobowo (jednorazowo 120-240 mg) w celu poprawy zaburzeń poznawczych i w demencjach (co najmniej 12 tygodni). W uczuciu ciężkich nóg, zimnych rąk i nóg, wynikających z zaburzeń krążenia, zaleca się ekwiwalent 250-360 mg liścia miłorzębu jednorazowo, 750 mg dobowo. Nie stwierdzono interakcji z lekiem antykoagulacyjnym, warfaryną.
Wyciąg, zależnie od dawki, hamuje agregację płytek krwi, wywołaną przez ADP i kolagen, zmniejsza też ekspresję P-selektyny, markera aktywacji płytek krwi i hamuje fosforylację kinazy serynowo-treoninowej (Akt), regulującej aktywację płytek krwi i tworzenie zakrzepów, hamuje także PI3K, główny przekaźnik sygnału w szlaku 3-kinazy fosfatydyloinozytolu.
Połączenie wyciągu z miłorzębu i cilostazolu (lek przeciwagregacyjny) wykazało silniejszą od pojedynczych preparatów aktywność przeciwpłytkową in vitro i działanie przeciwzakrzepowe w modelu zatoru płucnego in vivo i modelu zakrzepicy tętniczej, bez zwiększenia skutków ubocznych (brak wpływu na czas krwawienia, PT i APTT).

Kwiatostan głogu
Crataegi folium cum flore (C. inflorescentia)
Zalecany jest do łagodzenia objawów nerwicy serca, z towarzyszącymi palpitacjami, dodatkowymi uderzeniami serca z powodu niepokoju oraz stresu psychicznego i ułatwiania zasypiania, podobnie jak owoc głogu Crataegi fructus.
W badaniach in vitro i in vivo wyciągów z głogu wykazano aktywności korzystne dla pracy serca i układu krążenia: przeciwutleniającą, dodatni efekt inotropowy, działanie przeciwzapalne i spazmolityczne na naczynia krwionośne, zmniejszanie przepuszczalności śródbłonków, antyarytmiczne, obniżające ciśnienie tętnicze, moczopędne. Wodny wyciąg z głogu włoskiego Crataegus azarolus, jednego z kilku gatunków, z których może być zbierany kwiatostan głogu (według FPX), zwiększał czas krwawienia, zmniejszał agregację płytek krwi i stężenie tromboksanu B2 w surowicy szczurów. Hamowanie biosyntezy tromboksanu A2 wykazano też dla głównych związków Crataegus oxyacantha.
U zdrowych wolontariuszy podawanie wyciągu z kwiatostanów głogu nie wpłynęło na agregację płytek krwi.

Ziele złocienia maruny
Tanaceti parthenii herba
Badania in vitro, in vivo i kliniczne partenolidu i wyciągów z ziela dotyczyły głównie aktywności przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Partenolid i wyciąg hamują ekspresję COX-2 i produkcję prozapalnych cytokin (TNF?) i interleukiny- 1 (IL1) w makrofagach, także hamują interleukinę- 12 (IL-12), uczestniczącą w stanach zapalnych, infekcjach i chorobach autoimmunologicznych. Działanie przeciwmigrenowe partenolidu (w profilaktyce od 50 do 250 mg suchych liści dziennie) wynika z hamowania uwalniania serotoniny (5-HT) z ziarnistości płytek. Wyciąg i partenolid hamują agregację płytek krwi (wpływ na grupy sulfhydrylowe płytek i na wychwyt i uwalnianie AA do/z płytek fosfolipidów membranowych), bez wpływu na syntezę tromboksanu, co jest korzystne w zapobieganiu migrenie i zakrzepom. Partenolid jest też inhibitorem transkrypcyjnego czynnika NF-kB w komórkach nowotworowych i kompleksu kinaz.

Ziele wiązówki
Filipendulae ulmariae herba
Działa przeciwzapalnie (porównywalnie do NLPZ) i przeciwgorączkowo, zwiększa pocenie. Zaleca się stosowanie naparów dobowo z 4-5 g ziela lub 2,5-3,5 g kwiatów. Odwar z kwiatów działa immunomodulacyjnie (stymulacja wzrostu mysich makrofagów in vivo i in vitro) i antybakteryjnie, też przeciw patogenom dróg moczowych oraz antykarcynogennie w modelach guzów u szczurów i myszy i w kulturach ludzkich komórek czerniaka B16. Wykazano aktywność ochronną na błony śluzowe żołądka u myszy w uszkodzeniach, spowodowanych kwasem salicylowym. Miejscowe zastosowanie maści z odwarem z wiązówki u 48 pacjentek cierpiących na dysplazję szyjki macicy, spowodowało całkowite wyleczenie w 52% przypadków. Wiązówka działa także moczopędnie i pobudza funkcje eliminacyjne układu moczowego i pokarmowego, usprawnia krążenie limfatyczne. Usuwanie toksycznych produktów metabolizmu jest korzystne w bólach stawów i reumatyzmie, dnie moczanowej, retencji wody z obrzękiem, cellulicie i zaburzeniach krążenia żylnego (żylaki, zapalenie żył). Wodny wyciąg hamował też biosyntezę prostaglandyny i czynnika aktywującego płytki (PAF), a także uwalnianie elastazy (garbniki). Kompleks heparynopodobny, obecny w kwiatach, warunkuje działanie antykoagulacyjne i fibrynolityczne, co wykazano in vivo po wstrzyknięciu domięśniowym i dożylnym zwierzętom.

Kłącze ostryżu długiego
Curcumae longae rhizoma
Sproszkowane kłącze zalecane jest w celu zwiększenia przepływu żółci, dla złagodzenia objawów niestrawności (uczucie pełności, wzdęcia i upośledzone trawienie), a także w ostrych (5-30 g) i w przewlekłych stanach zapalnych (3-10 g dziennie) lub 8-60 g świeżego kłącza. Olejek eteryczny i główny jego składnik ar-tumeron oraz kurkumina, hamują agregację płytek krwi, wywołaną różnymi czynnikami, wydłużają APTT i PT, hamują aktywność trombiny i czynnika aktywującego X (FXa). Ar- -tumeron silniej niż aspiryna hamował agregację płytek Terapia
krwi (pomiar agregometrem), indukowaną kolagenem, ale nie trombiną. Kurkumina hamowała wytwarzanie tromboksanu B2 (TXB2) z AA w płytkach krwi, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu produktów szlaku LOX, co sugeruje, że aktywność przeciwpłytkowa związana jest z przesunięciem metabolizmu w kierunku szlaku związanego z LOX. Dla antykoagulacyjnej aktywności ważne są grupy metoksylowe, gdyż silniej przeciwzakrzepowo in vivo działała kurkumina niż jej desmetoksy pochodna. Spożywanie sproszkowanego kłącza 1-2 g dziennie może pomóc w przeciwdziałaniu zwiększonej lepkości krwi i utrzymaniu stanu antykoagulacyjnego.

Kłącze imbiru
Zingiberis rhizoma
Imbir blokuje receptory 5-HT3 i inne receptory obwodowe (cholinergiczny, wanilloidowe), włączone w skurcz mięśni gładkich w żołądku oraz w jelitach i działa przeciwwymiotnie. Działanie przeciwzapalne wynika z hamowania COX-2, LOX oraz genów kodujących substancje prozapalne (cytokiny).
Wodny wyciąg z imbiru hamował agregację płytek, indukowaną przez AA, ADP i kolagen. [8]-Gingerol hamował agregację płytek krwi indukowaną AA i częściowo indukowaną kolagenem, a [6] - i [8] -gingerole hamowały COX-1 ludzkich płytek krwi. [8]-Paradol, okazał się głównym czynnikiem hamującym aktywację i agregację płytek, indukowaną przez AA. Mechanizm hamowania płytek krwi: poprzez wpływ imbiru na aktywność COX-1 i/lub syntazy tromboksanu z efektem porównywalnym z aktywnością aspiryny.

Cebula czosnku
Allii sativi bulbus
Działanie antyagregacyjne na królicze płytki krwi, indukowane ADP i kolagenem, potwierdzono in vitro, agregację płytek obniżało też podawanie królikom wyciągu z czosnku z pożywieniem. Wyciąg metanolowy z czosnku i wyizolowane frakcje w odpowiednich stężeniach hamowały w 100% agregację płytek, indukowaną przez ADP,epinefrynę, kolagen, trombinę, AA i PAF; jedna z nich (F3) działała czterokrotnie silniej od aspiryny, a po dodaniu do agregatów płytek krwi, indukowanych ADP, powodowała szybką ich dezagregację, co sugeruje, wpływ na membrany. Bezwonny czosnek miał aktywność fibrynolityczną przez przyspieszenie aktywacji plazminogenu, indukowanej t-PA i obniżenie tworzenia trombiny.
Wodny wyciągu z czosnku (500 mg/kg) zapewniał królikom skuteczną ochronę przed małopłytkowością i niedociśnieniem tętniczym, na skutek obniżenia syntezy tromboksanu B2 (TXB2), wywołanymi wlewem dożylnym śmiertelnej dawki kolagenu i kwasu arachidonowego. Nie stwierdzono żadnych niekorzystnych objawów u tych zwierząt. Czosnek wykorzystywany był we Francji w zakrzepicy żył u koni.

Ziele nostrzyka
Meliloti herba
Stanowi tradycyjny ziołowy produkt leczniczy do stosowania doustnego i miejscowego, w celu złagodzenia objawów dyskomfortu i ciężkości nóg, związanych z zaburzeniami krążenia żylnego, miejscowo też w siniakach i zwichnięciach. Jednorazowa dawka rozdrobnionego surowca do przygotowania naparu: 0,25-1 g do 3 razy dziennie; dawka dzienna nie powinna przekraczać 5 mg kumaryny. Aktywność surowca związana jest z obecnością kumaryny o znanej aktywności antykoagulacyjnej.

Kora cynamonowca chińskiego
Cinnamomi cassiae cortex
Olejek eteryczny zawiera 70-90% aldehydu trans-cynamonowego i 1,5-4% kumaryny. Ta kora jest tańsza od kory cynamonowca cejlońskiego Cinnamomi cortex (55-75% aldehydu trans cynamonowego i 0,5% kumaryny w olejku), wykorzystywana częściej jako przyprawa. Zawiera jednak więcej kumaryny o aktywności przeciwzakrzepowej. Wyizolowane związki z kory cynamonowca chińskiego wykazywały słaby efekt antykoagulacyjny. Najbardziej aktywnymi składnikami przeciwpłytkowymi okazały się eugenol i aldehyd koniferylowy.

Korzeń żeń-szenia
Ginseng radix
Przywracał do normalnego poziomu liczbę płytek krwi, fibrynogen i produkty degradacji fibryny u szczurów z zastojem krwi, wywołanym dekstranem. Hamował agregację ludzkich płytek krwi, wywołaną przez trombinę, kolagen i ADP, wydłużył w porównaniu z kontrolą, APPT i PT. Wyizolowane z korzeni żeń-szenia ginsenozydy Rg2 i Rg3 oraz protopanaksatriol są inhibitorami trombiny i czynnika krzepnięcia X(FXa).

Ziele serdecznika
Leonuri cardiacae herba
Podawanie dożylne roztworu zawierającego wyciąg z serdecznika japońskiego Leonurus sibiricus i glukozę, u 105 pacjentów, przez 15 dni, powodowało korzystny wpływ na reologię krwi. U 94,5% pacjentów obniżyła się lepkość krwi i poziom fibrynogenu, także zdolność do agregacji.

Kwiat kocnek
Helichrysi flos
Występują w nich kumaryny (skopoletyna, umbeliferon i eskuletyna, związki o potencjalnej aktywności przeciwzakrzepowej). Po tygodniu picia naparu z kwiatów, doświadczyłam krwawień z nosa podczas kąpieli, a kilka dni później silnego krwotoku z nosa. Objawy te nie powtórzyły się po odstawieniu herbaty.

Nasienie kozieradki
Trigonellae foenugraeci semen
Wodny wyciąg z nasion, zależnie od dawki, hamował proces koagulacji w próbkach krwi zdrowych osób in vitro i przedłużał znacznie czas protrombinowy (PT).

* * *

Zioła o właściwościach przeciwpłytkowych lub antykoagulacyjnych mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Chociaż brak klinicznych dowodów, zaleca się, by pacjenci stosujący preparaty roślinne jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi, np. warfaryną, byli monitorowani pod kątem parametrów krzepnięcia.

prof. dr hab. n. farm. Irena Matławska

Piśmiennictwo:
Matławska I. Zioła w chorobie zakrzepowej żył. Cz. I, Panacea 2017; Violi F., Pignatelli P., Pulcinelli F.M. Synergism among flavonoids in inhibiting platelet aggregation and H2O2 production. Circulation 2002, 105, 8, 53-54; EMA, Monografie surowców; Shiyong Y. i inni Ginkgo biloba extract inhibits platelet activation via inhibition of akt. Integr. Med. Int. 1/2014, 234-42; Ryu K.H. i inni. Ginkgo biloba extract enhances antiplatelet and antithrombotic effects of cilostazol without prolongation of bleeding time. Thromb. Res. 3(124)/2009, 328-34; Shatoor A.S. Effect of hawthorn (Crataegus aronia syn. Azarolus L) on platelet function in albino wistar rats. Thromb. Res. 1(130)/2012, 75-80; Vibes J. Inhibition of thromboxane A2 biosynthesis in vitro by the main components of Crataegus oxyacantha (Hawthorn) over heads. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids 1994, 50, 173; Letter to the Editors-in-Chief Effects of hawthorn (Crataegus laevigata) on platelet aggregation in healthy volunteer; Kudriashov B.A. The content of a heparin-like anticoagulant in the flowers of the meadowsweet (Filipendula ulmaria). Farmakol. Toksikol. 1990, 53, 39-41; Kim D.C. Anticoagulant activities of curcumin and its derivative. BMB Rep. 4(45)/2012, 221-26; Lee H.S. Antiplatelet property of Curcuma longa L. rhizome-derived arturmerone. Bioresour Technol. 12(97)/2006, 1372-76; Srivastava K. Curcumin, a major component of food spice turmeric (Curcuma longa) inhibits aggregation and alters eicosanoid metabolism in human blood platelets. Prostaglandins, Leucot Essent Fatty Acids. 4(52)/1995, 223-27; Wang X.H. Mechanism of cooked blanched garlic leaves against platelet aggregation. Zhongguo Shi Yan Xue Ye Xue Za Zhi 3(22)/2014, 753-57; Antithrombotic effects of odorless garlic powder both in vitro and in vivo. Biosci Biotechnol. Biochem. 1(71)/2007, 84-90; Ali M. Antithrombotic activity of garlic: its inhibition of the synthesis of thromboxane-B2 during infusion of arachidonic acid and collagen in rabbits. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2(41)/1990, 95-99; Venugopala K.N. Review on natural coumarin lead compounds for their pharmacological activity. Biomed. Research Intern. Vol. 2013, article ID 963248, 14 pages; Kim S.Y. Platelet anti-aggregation activities of compounds from Cinnamomum cassia. J. Med. Food. 5(13)/2010, 1069-74; Yun Y.P. Effects of Korean red ginseng and its mixed prescription on the high molecular weight dextran-induced blood stasis in rats and human platelet aggregation. J. Ethnopharmacol. 2-3(77)/2001, 259-64; Inhibitory effect of triterpenoids from Panax ginseng on coagulation. Factor X. Molecules 4(22)/2017, 1-17; Effect of motherwort on blood hyperviscosity. Am. J. Chin. Med. 1-2(17)/1989, 65-70; Derkach AI. Coumarins of the Inflorescences of Calendula officinalis and Helichrysum arenarium. Khim Prir Soedin 6: 1986, 778; An in vitro anticoagulant effect of fenugreek (Trigonella foenum-graecum) in blood samples of normal Sudanese individuals. Sudan J. Paediatr. 2(13)/2013, 52-56.Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcie
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.