Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 7
Artykuły > Terapia > Zioła jako antidotum na zakażenia bakteriami opornymi na antybiotyki (MDR)

Panacea Nr 1 (62), styczeń - kwiecień 2018 strona: 12

Zioła jako antidotum na zakażenia
bakteriami opornymi na antybiotyki (MDR)

Niezwykłe właściwości bioinformatyczne otaczającego nas świata mikroorganizmów, umożliwiają wymianę informacji genetycznej, która nadaje im zdolność adaptacji w zajmowanych przez nie niszach ekologicznych. Coraz częściej spotykamy szpitalne szczepy bakterii nie poddające się dostępnym antybiotykom (gronkowce oddziałów ortopedycznych, chirurgicznych).

Zmiany kodu genetycznego (w procesach translacji, transdukcji, koniugacji, transpozycji) agresywnych mikroorganizmów dają możliwość przetrwania, pomimo stosowanych antybiotyków. Drobnoustroje te powodują coraz liczniejsze, trudne do leczenia, często śmiertelne zakażenia.

Opis przypadku
Pod koniec lata 2016 roku zgłosił się do mojego gabinetu pacjent z otwartą, ropną przetoką podudzia lewego. Dolegliwości bólowe chorej nogi były bardzo dokuczliwe, zmuszały pacjenta do chodzenia o kulach, z zupełnym jej odciążeniem. Mężczyzna doznał wypadku na budowie w Niemczech, w wyniku którego doszło do złamania kości podudzia lewego. Dokonano zabiegu operacyjnego zespolenia odłamów. Niestety, doszło do zakażenia szpitalnego rany i zespolonych kości gronkowcem MDR. Pomimo leczenia antybiotykami o znanej, możliwej aktywności wobec hodowanego gronkowca, wielokrotnego operacyjnego czyszczenia rany, sączkowania, wytwarzania chirurgicznej przetoki, zakażenie postępowało. Chory ciągle (przez 2 lata) zażywał antybiotyki, bez oczekiwanej poprawy stanu klinicznego.

W naturze tkwi olbrzymi potencjał, wynikający z logiki organizacji ekosystemów, którego poznanie daje nam możliwość skutecznego leczenia wielu chorób. Natura jest po prostu najlepszym lekarzem.

Ostatnia szansa
Na wiadomość o konieczności amputacji zakażonej kończyny - ze względu na postępujący proces zapalny i rozprzestrzeniające się zakażenie, zagrażające całemu organizmowi - chory podjął rozpaczliwą próbę leczenia z pomocą ziół. Zastosowano leczenie ogólne za pomocą ziół prebiotycznych, garbników katechinowych niehydrolizujących, nawadnianie naparami flawonoidowymi (dzika róża, lipa, czarny bez, melisa, pokrzywa, malina), spersonalizowanej, dobrze tolerowanej przez chorego diety. To wszystko w celu odbudowy i stabilizacji zniszczonego przez długotrwałą antybiotykoterapię mikrobiomu jelit oraz dla zapewnienia jego właściwego, symbiotycznego oddziaływania na fizjologiczne funkcje, w tym immunologiczne. Właściwą prezentację antygenów środowiskowych, uszczelnienie śluzówki jelit, zahamowanie wtórnie postępującej, dodatkowo niszczącej chorego endotoksemii i pogarszającej się dysfunkcji trawienia i wchłaniania. Zastosowano również probiotyczne grzyby Sacharomyces boulardii, dodatkowo leki Labofarmu: Salicortex, Ginkgofol, Hiposem, Zioła przeciwbiegunkowe i Zioła żółciopędne. Miejscowo zastosowano zioła ułatwiające gojenie ran do przemywania chorego podudzia naparem, który przyrządzano na bazie chlorku sodu (natrii chloratii 0,9%) lub Solutio Ringeri. Przemywano otwarte ropne przetoki za pomocą specjalnie adaptowanych do tego celu drenów, do wlewów dożylnych. Już po kilku dniach terapii ustąpiły uciążliwe, uniemożliwiające poruszanie się choremu, bóle kończyny. Obrzęk, ropny wysięk z przetok, zapalne przekrwienie i wzmożone ocieplenie ustąpiły po kilku następnych dniach. Chory nie musiał już używać kul do odciążenia chorej kończyny, zniknęły bóle obciążeniowe, poprawił się ogólny stan. Wycofały się, obserwowane wcześniej, ogólnoustrojowe objawy przewlekłego zakażenia i endotoksemii.
Po 2 miesiącach doszło do zagojenia mniejszych, naturalnie powstałych ropnych przetok, a w większej, chirurgicznej, pojawiła się ziarnina wypełniająca ubytki tkankowe. Kończyna, która miała być amputowana, ku wielkiej radości chorego i jego rodziny została uratowana! Oddaliła się wizja inwalidztwa, możliwe stało się normalne funkcjonowanie i podjęcie pracy zarobkowej, dającej utrzymanie rodzinie.
Kolejny raz okazało się, że natura jest najlepszym lekarzem wszelkich chorób. Zastosowane surowce farmakognostyczne - o znanych właściwościach, z cząsteczkami kształtującymi receptory, szlaki sygnałowe, struktury zrębowe, wpływającymi na subtelną bioinformatykę, warunkującą wzajemne porozumiewanie się uczestników metagenomu - mogą zahamować błędne koło patologii - wzrost niszczących nas drobnoustrojów, które nie są już wrażliwe na dostępne naturalne bakteriocyny i syntetyczne antybiotyki.

Z wyrazami podziwu dla kreacjonizmu przyrody
lek. med. Tadeusz Liczko

Lek. med. Tadeusz Liczko ukończył Śląską Akademię Medyczną (1983). Prowadzi gabinety lekarza rodzinnego i flebologiczny w Naprawie (od 2000). Jest znany jako specjalista od trudno gojących się ran nóg i obrzęków. Zajmuje się też kompresjoterapią, immunologią i nietolerancjami pokarmowymi, zasadami optymalnego biologicznie żywienia chorych, zapobieganiem schorzeniom, wykorzystaniem potencjału biologicznego pacjentów, poszukiwaniem środowiskowych przyczyn chorób.


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcie
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.