Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 5
Artykuły > Aktualności > XXIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego

Panacea - Leki ziołowe nr 3-4 (60-61), lipiec - grudzień 2017 strona: 41

Farmacja w Polsce - perspektywy nauki i zawodu
XXIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego

Nod koniec września, w Krakowie odbył się XXIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, poświęcony Farmacji w Polsce w kontekście perspektyw nauki i zawodu. Obrady prowadzili: przewodnicząca Komitetu Naukowego prof. dr hab. Barbara Malawska oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego dr hab. Włodzimierz Opoka, prof. UJ. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Jean Martinez z Uniwersytetu Montpellier, doktora h.c. UJ na temat Acein a New Peptide Exhibiting Dopamine-like Effect by Targeting Brain Angiotensin Converting Enzyme.

W Zjeździe uczestniczyło ponad 400 osób z wydziałów farmacji z całej Polski, dziekani wydziałów lekarskich oraz nauk o zdrowiu. Celem Zjazdu była wymiana doświadczeń, pogłębienie wiedzy i nawiązanie nowych kontaktów, sprzyjających rozwojowi nauk farmaceutycznych.

Obrady obejmowały szeroki zakres zagadnień podjętych w badaniach naukowych w poszukiwaniu odpowiedzi na wyzwania stawiane współczesnej farmacji. Zagadnienia zgrupowane były w sesjach tematycznych, prezentujących główne nurty badań nauk farmaceutycznych, takie jak kształcenie w obszarze nauk farmaceutycznych, innowacyjne badania polskich firm farmaceutycznych - komercjalizacja wyników badań, lek syntetyczny - projektowanie i otrzymywanie nowych substancji bioaktywnych, analiza farmaceutyczna i biomedyczna, innowacje technologiczne i analiza postaci leku, praktyka farmaceutyczna, toksykologia - bezpieczeństwo lekowe i środowiskowe, lek pochodzenia naturalnego - postępy fitochemii i fitoterapii, praktyczne aspekty zastosowań farmakokinetyki w terapii i badaniach nad lekiem - farmacja kliniczna, biotechnologia farmaceutyczna z biotechnologią roślin i grzybów wyższych, historia farmacji, opieka farmaceutyczna i prawo farmaceutyczne, bromatologia - żywność i żywienie jako podstawa zdrowia. Na sesji - Lek pochodzenia naturalnego - postępy fitochemii i fitoterapii zostały zaprezentowane bardzo ciekawe wykłady zakresu metod analitycznych stosowanych do oceny jakości surowców roślinnych oraz badań farmakologicznych przedstawiających nowe możliwości wykorzystania roślin w lecznictwie.
Dotychczasowe szeroko prowadzone działania Centrum Fitoterapii w zakresie edukacji i szkoleń ciągłych farmaceutów zostały zauważone przez organizatorów konferencji i przedstawiciele firmy Labofarm zaprezentowali wykład podczas sesji plenarnej poświęconej kształceniu w obszarze nauk farmaceutycznych. Prelegentki: Monika Bartwicka oraz Maria Piaskowska przedstawiły wnioski ze zrealizowanych szkoleń, które organizowane są w ramach programu naukowego: Fitoterapia w nowoczesnej aptece rozpoczętego w 2014 roku, i kontynuowanego do dziś. Zwrócono uwagę , że szkolenia realizowane w ramach powyższego programu, mają charakter interdyscyplinarny, obejmują zakres fitoterapii, prawa, ekonomii i marketingu; prezentowane są w praktyczny sposób oraz dostępnej formie (wykładów stacjonarnych lub internetowych). Centrum Fitoterapii jako jedno z nielicznych prowadzi szkolenia z zakresu prawa, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród farmaceutów. Podczas rozmów z uczestnikami Zjazdu można było usłyszeć, że szkolenia charakteryzują się wysokim poziomem merytorycznym.
Podczas wykładu została również zaprezentowana nowa platforma centrumfitoterapii.pl, która jest miejscem wymiany doświadczeń zawodowych różnych środowisk pracujących w obrębie medycyny i farmacji.
Po raz pierwszy na Zjeździe zaistniało Forum Młodych, obejmujące pracę członków studenckich kół naukowych. W tej sesji uczestniczyło 20 osób, które przedstawiły 7 wystąpień ustnych i 14 posterów. W ramach konkursu nagrodę za najlepszą prezentację otrzymał Jan Lazur, który jest studentem I roku na Wydziale Farmaceutycznym. (red.)


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea