Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 14
Artykuły > Prawo > Interdyscyplinarność farmaceuty

Panacea - Leki ziołowe nr 3-4 (60-61), lipiec - grudzień 2017 strona: 15

Interdyscyplinarność farmaceuty

W czerwcu 2017 Sejm RP znowelizował ustawę Prawo farmaceutyczne. Środowisko nazwało tę nowelę "apteką dla aptekarza". Nowe regulacje zastrzegają możliwość otwierania nowych aptek wyłącznie farmaceutom - lub farmaceutom w ramach wybranych spółek osobowych. Ta nowelizacja i prowadzona wokół niej szeroka dyskusja zwróciły uwagę opinii publicznej na farmaceutę jako przedstawiciela zawodu publicznego, związanego z szeroką pojętą ochroną zdrowia.
Kim jest farmaceuta naszych czasów? Aptekarzem? Wysoko wyspecjalizowanym sprzedawcą? Przedsiębiorcą? Z mojej perspektywy prawnika jest przedstawicielem zawodu zaufania publicznego, na co wskazuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 17. Tytuł zawodowy farmaceuty podlega ochronie prawnej. Zgodnie z art. 86 ustawy Prawo farmaceutyczne, apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne. Usługi świadczone przez farmaceutę to m.in. wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, określonych w odrębnych przepisach; sporządzanie leków recepturowych; sporządzanie leków aptecznych; udzielanie informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych.
Patrząc przez ten pryzmat ustawowego zakresu pracy farmaceuty, można jasno powiedzieć, że wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia publicznego i udzielenie usług farmaceutycznych, co wynika także z zapisu art. 2a ustawy O izbach aptekarskich.

Farmaceuta jako przedstawiciel zawodu zaufania publicznego zobligowany jest do nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, poprzez uczestnictwo w szkoleniach ciągłych

regulowanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia W sprawie ciągłych szkoleń farmaceutów zatrudnionych w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych, a także w ustawie Prawo farmaceutyczne. To m.in. udział w kursach realizowanych metodą wykładu lub w kursach internetowych. Dynamika rynku farmaceutycznego wymusza współpracę farmaceuty z innymi profesjami: zwłaszcza z lekarzem czy z prawnikiem. Jest wiele aspektów pracy

Nieustanne podnoszenie kwalifikacji zawodowych potwierdza status społeczny i prestiż farmaceuty oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa pacjentom.

zawodowej farmaceuty, w których kontakt z prawnikiem jest nieunikniony. Począwszy od zagadnień z zakresu prawa pracy, jak zatrudnienie pracownicze czy dyżury nocne w aptece, poprzez zagadnienia związane z procederem odwróconego łańcucha dystrybucji, skończywszy na... sfałszowanych produktach leczniczych. Współpraca z prawnikiem i znajomość podstawowych zagadnień prawnych może przybierać różną formę: od konsultacji indywidualnych, poprzez udział w szkoleniach, aktywne uczestnictwo na forach internetowych. W ostatnim czasie Prawo farmaceutyczne było wielokrotnie nowelizowane, można tu przywołać choćby tzw. nowelizację "antywywozową" czy "fałszywkową". W kwestii właściwego zrozumienia nowelizacji Prawa farmaceutycznego niezbędna jest współpraca farmaceuty i prawnika. Praca codzienna w aptece wymaga znajomości przepisów prawa, zaś współpraca farmaceuty z lekarzem to swoista symbioza. Lekarz rozpoznaje chorobę, wyznacza ścieżkę leczenia, dobiera leki, a farmaceuta odpowiedzialny jest za sprawowanie opieki farmaceutycznej, wykonanie przeglądu lekowego. Obecnie dostęp do lekarza bywa utrudniony lub wydłużony. Farmaceuta jako pierwszy ma kontakt z pacjentem i udziela mu pierwszych porad. Dlatego też praca farmaceuty to ścisła współpraca z lekarzem, zwłaszcza w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta, jak w przypadku pomyłkowej, niewłaściwie wypisanej recepty czy podejrzenia nadużyć związanych z realizacją recept. Rola farmaceuty w ochronie zdrowia jest nie do przecenienia! Im szerszy zasięg jego współpracy z lekarzem, prawnikiem, innym przydatnym specjalistą, tym większe poczucie bezpieczeństwa pacjenta, który wszak -w pracy farmaceuty jest najważniejszy. To także komfort psychiczny i satysfakcja osobista farmaceuty, wynikająca z przekonania, że zrobił wszystko, co należało zrobić dla dobra drugiego człowieka.

mgr Monika Bartwicka

mgr Monika Bartwicka - absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego (2006), ukończyła studium doktorskie w Wyższej Szkole Bankowej (2015), wykładowca akademicki. Obszar zainteresowań: prawo farmaceutyczne, prawo własności intelektualnej, prawo międzynarodowe. Prowadzi szkolenia dla farmaceutów z zakresu prawa farmaceutycznego. Na co dzień jest prawnikiem w Labofarmie.

Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea