Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 6
Artykuły > Rośliny lecznicze > Pięciornik kurze ziele - niepozorny, lecz wartościowy

Panacea Nr 2 (59), kwiecień - czerwiec 2017 strony: 28-29

Pięciornik kurze ziele
- niepozorny, lecz wartościowy

Pięciornik czteropłatkowy, pięciornik leśny (drzewianka), pięciornik kurze ziele Potentilla tormentilla Necker, Potentilla erecta (L.) Raeusch. Niepozorna roślina, pospolicie występująca niemal w całej Europie. W Polsce można ją spotkać na polanach, w lasach, na wrzosowiskach i torfowiskach. Kwitnie od maja do jesieni. Wytwarza pod ziemią wrzecionowate, grube, wewnątrz szkarłatne kłącze, z którego wyrastają liście odziomkowe i łodygi, wznoszące się łukowato, u góry rozgałęzione, do 30 cm wysokie. Z łodyżek wyrastają krótkoogonkowe lub bezogonkowe liście z dużymi, wciętymi od 3 do 5 razy przylistkami i liczne, żółte, czteropłatkowe kwiatki. Jest rośliną wieloletnią, łatwą do uprawy w ogrodzie. Surowcem zielarskim jest ...

kłącze pięciornika Rhizoma Tormentillae
Do celów leczniczych zbiera się jesienią kłącza roślin starszych, oczyszcza z części nadziemnych i drobnych korzeni, myje i suszy w suszarniach ogrzewanych w temperaturze poniżej 60°C.
Kłącze zawiera 15 do 23,5% garbników hydrolizujących (galo- i elagotanoidy) oraz niehydrolizujących z grupy pirokatechiny (garbniki skondensowane). Ponadto wolne kwasy organiczne (m.in. elagowy, chinowowy), tormentozyd - związek triterpenowy o charakterze pseudosaponiny, substancje żywicowe i woskowe oraz sole mineralne.

Właściwości lecznicze
pięciornika wynikają głównie z obecności garbników (tanoidów). Mało wrażliwe na czynniki hydrolizujące, łączą się z białkowymi składnikami błony śluzowej komórek, tworząc nierozpuszczalne w wodzie kompleksy białkowo-garbnikowe, które trudno ulegają działaniu enzymów bakteryjnych. Działanie koagulujące białko (ściągające - adstringens) powoduje tworzenie na błonach śluzowych i skórze warstewki ochronnej, utrudniającej przenikanie wody, ograniczającej wydzielanie, chroniącej przed infekcjami i czynnikami drażniącymi.
Z właściwości tych wynika zastosowanie surowca.

Przeciwzapalne
Antiphlogistica - dermatica - antiseptica
Tanoidy zmieniają ciśnienie osmotyczne wewnątrz komórek, dając efekt ściągający. Przyczyniają się tym samym do uszczelnienia naczyń włosowatych, działając przeciwprzesiękowo i przeciwobrzękowo, łagodząc objawy towarzyszące stanom zapalnym, jak pieczenie i swędzenie. Zewnętrznie stosuje się przetwory z kłącza do płukania w stanach zapalnych i krwawieniach z dziąseł, jamy ustnej i gardła oraz do irygacji w zapaleniu pochwy i upławach, także do kompresów na uszkodzone miejsca skóry i trudno gojące się rany lub oparzenia. Część garbników hydrolizujących przedostaje się do moczu i tam działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, także na szczepy antybiotykoodporne.

Przeciwbiegunkowe Antidiarrhoica
Wyciągi garbnikowe, podawane doustnie, utrudniają przenikanie wody przez ściany jelit i rozrzedzenie treści jelitowej, osłabiają sekrecję błony śluzowej, hamując biegunkę oraz ubytek wody i elektrolitów z organizmu. Równocześnie hamują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i unieczynniają związki powstające z rozpadu martwych komórek i uszkodzonych tkanek, w tym też histaminę, ponadto neutralizują toksyny bakteryjne i niektóre metale ciężkie, np. ołów.

Przeciwkrwotoczne Haemostatica
Garbniki, powodując aglutynację czerwonych krwinek, ułatwiają powstawanie skrzepów włóknikowych i hamują przenikanie przez łożysko naczyń. Dzięki temu przeciwdziałają drobnym krwawieniom z uszkodzonych naczyń włosowatych w błonie śluzowej całego przewodu pokarmowego i zapobiegają rozszerzaniu naczyń krwionośnych przez histaminę. Podane zewnętrznie, działają tak samo na skórę i błony śluzowe.

Inne zastosowania
Tanoidy mają zdolność "zmiatania" wolnych rodników, liczne badania wskazują na działanie immunostymulujące, przeciwwirusowe, a nawet przeciwnowotworowe tych związków. Wskazania te wymagają dalszych badań.

Bezpieczeństwo
Nie zaleca się stosowania doustnego u osób poniżej 18 roku życia, w okresie ciąży i laktacji, ze względu na brak badań. Zewnętrznie zalecany od 12 roku życia.
Przetwory z kłącza pięciornika, podawane doustnie przez dłuższy czas, mogą spowodować uporczywe zaparcia. W dawkach większych mogą wywołać u osób wrażliwych niewielkie dolegliwości żołądkowe i wymioty. Ze względu na możliwość interakcji w zakresie absorpcji, zaleca się przyjmowanie innych leków w odstępie co najmniej godziny przed lub po podaniu kłącza pięciornika.

Dawkowanie
Według EMA/HMPC 2010 (European Medicine Agency/ Committee on Herbal Medicinal Products): wewnętrznie 1-1,4 g rozdrobnionego kłącza w formie naparu kilka razy dziennie, w dawce maksymalnej 12 g dziennie; 1-1,3 g rozdrobnionego kłącza w formie odwaru kilka razy dziennie, w dawce maksymalnej 6 g dziennie; zewnętrznie 1,3-2 g rozdrobnionego surowca na 100 ml wody w formie naparu lub 0,8-3 g surowca na 100 ml wody w formie odwaru, do płukania jamy ustnej i w infekcjach bakteryjnych, kilka razy dziennie; 1-5 ml nalewki (1:5, 70% etanol) na 150 ml wody w pojedynczej dawce, do płukania jamy ustnej kilka razy dziennie. Kłącze pięciornika najczęściej jest stosowane jako składnik mieszanek ziołowych, których receptury wywodzą się z wielopokoleniowej tradycji.

Mieszanki ziołowe
ZIOŁA PRZECIWBIEGUNKOWE (1).
Zmieszać po 30 g kory dębowej i kłączy pięciornika oraz po 20 g kwiatów rumianku (lub kwiatów krwawnika) i liści maliny (lub czarnej porzeczki). Zalać 1 łyżkę mieszanki w 2/3 szklanki wody i gotować powoli 10 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Wypić małymi łykami w biegunce bakteryjnej lub wywołanej zatruciem pokarmowym.
ZIOŁA PRZECIWBIEGUNKOWE (2).
Zmieszać 40 g liści jeżyny i po 20 g owoców borówki czernicy i kłączy pięciornika. Zalać 1-2 łyżki ziół 1-1,5 szklanki wody. Ogrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 3-5 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić 1-3 razy dziennie po 1/2-1 szklance, zależnie od stopnia nasilenia biegunki i wieku chorego. Zalecane dla dorosłych i dzieci (wg Aleksandra Ożarowskiego).
ZIOŁA W UPŁAWACH.
Zmieszać po 30 g kwiatów jasnoty i ziela rdestu ptasiego, 20 g ziela skrzypu, 10 g liści pokrzywy, 5 g kory dębu i 5 g kłączy pięciornika. Zalać 2 łyżki mieszanki 1,5 szklanki wrzącej wody, zamknąć i pozostawić na 1 godz. Pić porcjami, po uprzednim przecedzeniu, w ciągu dnia między posiłkami w stanach zapalnych pochwy i szyjki macicy z upławami.

dr n. med. Natasza Balcer-Dymel

Dr Natasza Balcer-Dymel ukończyła Wydział Farmaceutyczny UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 2012 dr nauk med. w Zakładzie Farmakologii Klinicznej Katedry Kardiologii, na Wydziale Lekarskim UM. W 2014 Studium Podyplomowe Dietetyki i Poradnictwa Żywieniowego przy Katedrze Bromatologii, na Wydziale Farmaceutycznym UM. Autorka wielu artykułów naukowych i prac poglądowych, nauczycielka akademicka i czynna zawodowo farmaceutka.


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcie
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.