Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 9
Artykuły > Kwiaty > Słoneczny kwiat

Panacea - Leki ziołowe nr 1 (54), styczeń - marzec 2016 strona: 34

Słoneczny kwiat

Słonecznik zwyczajny Helianthus annuus L. zaliczany jest do rodziny astrowatych Asteraceae. Pochodzi z Ameryki Płn., terenów dzisiejszego Meksyku. Od wieków kwiaty słonecznika czczone były przez Indian. Symbolizowały boga słońca. Do Europy sprowadzony w XVI w. Obecnie uprawiany w wielu rejonach świata, także w Polsce.
Łacińska nazwa Helianthus wywodzi się od 2 słów greckich: helios - słońce i anthos - kwiat. Wdzięczną nazwę słonecznik zyskał dzięki temu, iż jego kwiatostan kieruje się zawsze ku słońcu, naśladując jego bieg. Wyglądem też przypomina słońce.
Wśród słoneczników są zarówno rośliny jednoroczne, jak i byliny. Zróżnicowana jest wysokość roślin: od 15-50 cm u odmian niskich (np. Sunny Smile F1, Polino Cola), do 4 m u odmian wysokich (np. Giant, Mammoth Russian). Wszystkie słoneczniki mają szorstkie, długie łodygi, z których wyrastają sercowate, gęsto unerwione, lepkie w dotyku liście. Wymagają stanowisk nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem.

Kwiatostan słonecznika
zwany koszyczkiem, może osiągać ponad 50 cm średnicy, co czyni go największym wśród kwiatów jednorocznych. Środek kwiatostanu wypełniają kwiaty rurkowe - drobne, różniące się barwą w zależności od odmiany. Otoczony jest przez kwiaty języczkowe - duże, najczęściej żółte. Są też odmiany ozdobne o mniejszych, lecz bardziej efektownych kwiatach, żółte, pomarańczowe, czerwone lub purpurowobrązowe - oraz odmiany o kwiatach półpełnych i pełnych. Słonecznik kwitnie od lipca do września, a jego żółte płatki można zbierać bez straty ziaren.

Walory ozdobne
słonecznika sprawiły, iż stał się on natchnieniem dla wielu artystów. Kwiaty słonecznika przewijają się w pracach najsłynniejszych malarzy, rzeźbiarzy, poetów: Vincent van Gogh, Claude Monet, Paul Gauguin, Olga Boznańska, Jacob Epstein, William Blake, Ignacy Krasicki i inni. Słoneczniki są symbolem lata, piękna przyrody, słońca i radości.

W kuchni
dużą popularnością cieszą się niezmiennie nasiona słonecznika i pozyskiwany z nich olej. Jadalne są również płatki jego kwiatów, o wysokiej wartości odżywczej. Zawierają m.in. olejek eteryczny, cholinę, betainę, barwniki karotenoidowe (ß-karoten) i flawonowe, witaminy B1, B2, B3, B6 i E, magnez, mangan i chrom.

Ze względu na bogaty skład chemiczny, kwiaty słonecznika mają zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Produkuje się z nich preparaty przeciwgorączkowe i przeciwmalaryczne.

Smak płatków słonecznika jest lekko wytrawny, podobny do smaku ziaren. Są nieco łykowate, więc na surowo spożywane są rzadko, można je stosować jako dodatek do pieczywa i dań jajecznych. Płatki stanowią też często dodatek do mieszanek herbacianych. Coraz większą popularnością cieszą się młode pąki kwiatostanowe słonecznika. Najczęściej podawane są po wcześniejszym obgotowaniu (około 15` w osolonej wodzie) z dodatkiem sosów, np. musztardowego. Mogą być marynowane.

* * *
MUFFINKI ŚNIADANIOWE Z PŁATKAMI SŁONECZNIKA I NAGIETKA. Pół szklanki płatków słonecznika i nagietka, 1 jajko, 90 ml oleju, 375 ml maślanki, 170 g mąki pszennej, 160 g mąki typu graham, 7 g proszku do pieczenia, 5 g cukru, szczypta soli. Płatki kwiatów myjemy i osuszamy. Płatki słonecznika drobno siekamy. Mieszamy składniki mokre, dodajemy suche oraz płatki kwiatów. Krótko mieszamy do połączenia się składników. Nakładamy ciasto do "papilotek" i pieczemy przez około 20-25` w temperaturze 2000C.
* * *
HERBATA MAGICZNY BUKIET. 8 łyżek czarnej herbaty liściastej, 1 łyżka suszonych płatków słonecznika, 1 łyżka suszonych płatków róży, 1 łyżka suszonych fiołków wonnych, 1 łyżka suszonych bratków polnych, 1 łyżka suszonych płatków nagietka, 1 łyżka suszonych płatków chabra bławatka. Składniki delikatnie mieszamy i umieszczamy w suchym pojemniku.
* * *
SOK ZE SŁONECZNIKA. Pół szklanki płatków słonecznika, 3 marchewki, 200 g kapusty, 1 łodyga selera, kawałek imbiru. Składniki mieszamy w blenderze i gotowe.

mgr inż. Anna Stefaniak
dr hab. inż. Monika Grzeszczuk, prof. nadzw.

Dr hab. inż. Monika Grzeszczuk, prof. nadzw. - profesor w Katedrze Ogrodnictwa ZUT.
Mgr inż. Anna Stefaniak - doktorantka w Katedrze Ogrodnictwa ZUT.

Piśmiennictwo dostępne w rekacji.


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea