Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 4
Artykuły > Kwiaty > Kojący kroplik

Panacea - Leki ziołowe nr 3 (52), lipiec - wrzesień 2015 strona: 34

Kojący kroplik

Kroplik Mimulus L. zaliczany jest do rodziny trędnikowatych Scrophulariaceae. Rodzaj ten obejmuje około 200 gatunków, większość z nich to byliny lub rośliny roczne, uprawiane w ogrodach całego świata. W Ameryce Płn. występuje również kilka gatunków krzewiastych, zaliczanych dawniej do rodzaju Diplacus (M. aridus, M. aurantiacus, M. longiflorus i M. puniceus). Bardziej rozpowszechnione w naszej strefie klimatycznej są gatunki pochodzące z chłodnych wybrzeży Oceanu Spokojnego, Chile i Stanów Zjednoczonych: kroplik żółty Mimulus guttatus, złoty M. luteus, miedziany M. cupreus, piżmowy M. moschatus i tygrysi M. tigrinus – gatunki wrażliwe na mróz, rzadko przetrwają zimę, dlatego zwykle uprawiane są jako rośliny roczne. W zależności od gatunku, możemy pozyskać sadzonki z własnej uprawy, przez wysiew nasion lub przez sadzonkowanie płożących się pędów. Rośliny kwitną od czerwca do sierpnia. Kropliki to niewielkie rośliny ozdobne, o wzniesionych lub ścielących się (w zależności od gatunku i odmiany) łodygach, w dolnej części rozgałęzionych. Dwuwargowe dzwonkowate kwiaty wyrastają z kątów liści na krótkich szypułkach, mają 3-5 cm średnicy. Dostępne w szerokiej gamie kolorów – od brązowego, pomarańczowego, żółtego, czerwonego po różowy i purpurowy. Popularne są także odmiany pstre, z licznymi mniejszymi i większymi plamkami, dzięki czemu nabierają „egzotycznego” wyglądu i stąd angielska nazwa kroplika monkey-flower. Inne określenie w języku angielskim to musk-flower, związane z piżmowym zapachem niektórych gatunków. W Polsce kroplik występuje także pod nazwą figlarz.

Sok wyciśnięty z liści kroplika był wykorzystywany już przez plemiona Indian Ameryki Płn. jako okład kojący na drobne oparzenia, skaleczenia i zranienia.

Napary z kroplika i melisy do dziś są stosowane w stanach depresyjnych i lękowych. W liściach i łodygach kroplika gromadzony jest chlorek sodu i inne sole, pobierane przez rośliny z podłoża. Właściwości te wykorzystywali już wcześniej mieszkańcy obu Ameryk, traktując roślinę jako substytut soli do przyprawiania dziczyzny. Cała roślina jest jadalna, a jej smak jest bardzo słony i gorzki. Posmak ten traci po ugotowaniu, dlatego dodawany jest do zup i gulaszy. Warto pamiętać, że pomarańczowe i czerwone kwiaty kroplika, zwłaszcza tygrysiego i miedzianego, są bogate w karotenoidy – naturalne antyoksydanty o działaniu prozdrowotnym.
Obecnie kwiaty kroplika wykorzystuje się jako dodatek do sałatek, do garnirowania potraw i jako przyprawę do mięs i ryb.

Wybrane przepisy

Grillowana mozzarella z kroplikiem. 200 g mozzarelli, 300 g pomidorów, kilka liści czerwonej sałaty, 5 kwiatów kroplika. Kroimy mozzarellę na plastry i kładziemy na rozgrzanej patelni grillowej. Smażymy krótko, by ser tylko lekko się roztopił. Podajemy z pomidorami i sałatą, posypujemy kwiatami kroplika.

Sałatka figlarna. 300 g roszponki, 2-3 pomidory, 1 cebula, około 20 kwiatów kroplika, sól i pieprz do smaku, 3-4 łyżki oliwy, 1 łyżeczka octu winnego. Myjemy roszponkę i pomidory. Cebulę i pomidory kroimy w plastry. Łączymy warzywa z kwiatami, przyprawiamy solą i pieprzem, na koniec polewamy sosem winegret z oliwy i octu winnego.

Schab kroplikowy. 8 plastrów schabu bez kości, oliwa do smażenia, 1 cebula, 1 szklanka wytrawnego, białego wina, 1 szklanka bulionu, 1 szklanki soku wyciśniętego z owoców pomarańczy, kilka gałązek tymianku, 10 kwiatów kroplika. Mięso smażymy na oliwie, potem przekładamy do brytfanny. Cebulę siekamy drobno i smażymy aż do zeszklenia na tym samym tłuszczu. Dolewamy wino i bulion, następnie gotujemy. Od momentu zagotowania dodajemy sok z pomarańczy i tymianek. Tak przygotowanym sosem polewamy mięso. Przykrywamy brytfannę i pieczemy przez około 40’. Podczas pieczenia należy obracać mięso tak, by całe przeszło sosem. Przed podaniem dekorujemy kwiatami kroplika.

mgr inż. Anna Stefaniak dr hab.inż. Monika Grzeszczuk

Dr hab. inż. Monika Grzeszczuk jest profesorem w Katedrze Ogrodnictwa ZUT w Szczecinie. Doktor habilitowany w dyscyplinie ogrodnictwo (specjalność: warzywnictwo, rośliny przyprawowe i lecznicze). Jest członkiem: Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego, Polskiej Rady Leku Roślinnego.

Mgr inż. Anna Stefaniak jest doktorantką w Katedrze Ogrodnictwa ZUT. Pracę inżynierską i magisterską poświęciła roślinom ozdobnym. Obecnie zajmuje się głównie kwiatami jadalnymi. Znana czytelnikom Panacei pod panieńskim nazwiskiem Wałejko.

Piśmiennictwo dostępne w rekacji.


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea