Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 4
Artykuły > Od wydawcy > Od wydawcy

Panacea - Leki ziołowe nr 2 (47), kwiecień - czerwiec 2014 strona: 3

Od Wydawcy

Chaos – niezależnie od skali i środowiska, w którym występuje – ma w sobie zawsze coś tajemniczego. Wprawdzie Pan Bóg uporządkował pierwszy wielki chaos, stwarzając Świat, ale późniejsze chaosy, wywoływane już tylko przez ludzi, zawsze były trudne do zrozumienia, zdefiniowania i uporządkowania. Dotyczy to w jednakowej mierze rewolucji, jak sytuacji na Ukrainie…
Rynek suplementów diety to także chaos… Ostatnio miałem przyjemność wysłuchania w Centrum Fitoterapii w Gdańsku wykładu Jakość suplementów diety na tle produktów leczniczych roślinnych, wygłoszonego przez panią kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykład dla farmaceutów odbył się w ramach ogólnopolskiego cyklu szkoleń, organizowanych przez Labofarm, we współpracy z Okręgowymi Izbami Aptekarskimi.
Przedstawione wyniki badań wskazują na celowe i świadome łamanie ustawy Prawo farmaceutyczne i ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Wskazują na nieuczciwą konkurencję – poprzez wprowadzanie do obrotu suplementów diety, będących de facto podróbkami markowych leków. Na podstawie analiz wykazano, że często podróbki takie nie zawierają deklarowanych składników [!], a w niektórych znaleziono niedozwolone związki [!], np. hydrokortyzon czy kwas salicylowy.
W opublikowanym w „Pulsie Farmacji” nr 4(84) z 2 kwietnia 2014 r. artykule Marty Markiewicz Rynek suplementów diety potrzebuje uregulowania, prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej WUM, komentując wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP Świadome samoleczenie w Polsce (www.lekiczysuplementy.pl 2014), stwierdza: „Wyniki badania potwierdzają, niestety, że wiedza Polaków na temat suplementów diety oraz świadomość różnic między lekami bez recepty a suplementami diety jest na niskim poziomie. Jesteśmy bombardowani wprowadzającymi w błąd reklamami, które suplementom przypisują właściwości lecznicze! Kierują swój przekaz do osób chorych. Zazwyczaj mylimy suplementy diety z lekami. Media, promocje przy okienkach w aptece, a także niejednokrotnie niewystarczający poziom wiedzy specjalistów, utrwalają w nas mylne przekonania. Jaki jest tego skutek? Aż 41% badanych przypisuje suplementom właściwości lecznicze. Polacy nie zdają sobie sprawy, jak potencjalnie niebezpieczne jest to dla ich zdrowia. Tylko połowa dorosłych Polaków (51%) wie, że suplementy przeznaczone są dla osób zdrowych”.
Wiele wskazuje na to, że chaos z suplementami diety nie jest przypadkowy. Można odnieść wrażenie, że wywołano go, wietrząc szanse na szybki, łatwy i osiągany niskim kosztem zysk; korzystając przy tym ze wsparcia odpowiedzialnych za ten problem ludzi o złej woli i poczuciu bezkarności!
Środowisko naukowe niejednokrotnie skutecznie występowało o przestrzeganie obowiązujących norm i przepisów prawa. Ostatnie publikacje mogą stanowić przełom w trwającej od lat walce o zapewnienie warunków do odpowiedniego rozwoju rynku leczniczych produktów roślinnych.
Na apel dr Wandy Półtawskiej, ponad 3 tysiące lekarzy i studentów medycyny złożyło deklarację wiary uznając, że ciało i życie ludzkie jest święte i nietykalne od poczęcia aż do śmierci. Liberalne media i politycy reagują histerycznie, jakby się bardzo czegoś bali. Znamienne jest, że po fali krytyki, liczba deklaracji nie zmalała, lecz wzrosła. Coraz wyraźniej widać, że demaskowanie zła i odważne artykułowanie prawdy jest skuteczne i ostatecznie spowoduje zwycięstwo dobra, opartego na podstawowych wartościach chrześcijańskiej cywilizacji. Wierzę więc, że niebezpieczny chaos zostanie wkrótce uporządkowany.

mgr farm. Tadeusz Pawełek
Starogard Gd. – Gdańsk, w czerwcu 2014 roku

Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Różeniec górski
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea