Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 4
Artykuły > Historia > Andrzej Czesław Klimuszko

Panacea - Leki ziołowe nr 2 (43), kwiecień - czerwiec 2013 strona: 34

Andrzej Czesław Klimuszko
Poczet wielkich fitoterapeutów (22)

Na dźwięk tego nazwiska spotykamy się z dwojaką, skrajną reakcją: raz podziwu, innym razem lekceważenia. Nie ma jednak wątpliwości, że zmarły przed 33 laty polski franciszkanin przyczynił się do odrodzenia w Polsce fitoterapii i że znał się na ziołach. Jego książki Wróćmy do ziół czy Szukajmy szczęścia w przyrodzie uświadomiły Polakom pożytki płynące z wykorzystania w terapii i w profilaktyce zdrowotnej roślinnych surowców leczniczych.
Miał niezwykłą intuicję zielarską, którą potwierdzają współczesne badania naukowe. Głosił na przykład, że zioła stosowane zespołowo potrafią nie tylko leczyć wiele schorzeń, lecz regenerują cały organizm. W ten sposób definiował to, co naukowiec nazwie oddziaływaniem synergicznym surowca roślinnego. Wyraził opinię, że z poznanych roślin leczniczych wykorzystuje się u nas – mimo wielowiekowej polskiej tradycji zielarskiej – mniej niż 10%. Potwierdzają takie proporcje badania japońskie – w odniesieniu do całej flory na Ziemi. Ażeby leczenie ziołami dawało pozytywne wyniki, musi spełniać następujące warunki: fachowe zbieranie, suszenie i przechowywanie ziół; umiejętne zestawianie, czyli odpowiednia ich kompozycja dla danej choroby – twierdził o. Czesław. Takie same warunki podają fachowcy monitorujący współczesne certyfikaty, wydawane producentom leków ziołowych. Tyle że franciszkanin ujął to prostszym językiem… Kiedyś zapytał: Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie szałwia rośnie? Historia fitoterapii przypomina nam, że szałwia lekarska Salvia officinalis L. była w przeszłości uważana za panaceum, a samo słowo salvus znaczy zdrowie. Podkreślał dobroczynne działanie surowców leczniczych z drzew, które on sam szczególnie kochał: modrzewia, sosny, jałowca, lipy, brzozy, akacji, dębu czy morwy.
O. Klimuszko był nie tylko fitoterapeutą, ale i mądrym nauczycielem Polaków: Jeśli niszczysz żywą przyrodę, podkopujesz swą własną egzystencję, albowiem ona nas żywi, leczy i podtrzymuje nasz byt. Banalne? Może i tak, ale on cieszył się wielkim autorytetem i jego słowa więcej ważyły niż słowa działacza LOP… Pokarm jest warunkiem życia ludzkiego, ilość i jakość pokarmu warunkuje jego przedłużenie. Też banalne i oczywiste. Czy dla wszystkich? Każda fizyczna praca przyspiesza obieg krwi, reguluje jej ciśnienie, wzmacnia wybitnie mięsień sercowy, utlenia serce i mózg, odnawia cały ustrój człowieka. Warto przypominać, nawet jeśli to oczywiste. Widzimy na co dzień coraz więcej ludzi bezradnych i zniechęconych z powodu swej fizycznej pasywności i jej skutków: nadwagi, otyłości, ciągłego zmęczenia.
O. Klimuszko tracił w oczach wielu ludzi przekonaniem o swych niezwykłych zdolnościach parapsychologicznych. Wizjoner, jasnowidz, medium? Do tego nie mamy przekonania. Jeśli jednak pomógł ludziom w ten sposób, dał im nadzieję? Szydercom i prześmiewcom trzeba przypomnieć, że polski franciszkanin Andrzej Czesław Klimuszko jest znany na całym świecie. Zrozumieli to radni Elbląga, w którym dokonał żywota. Nadali mu tytuł honorowego obywatela miasta. Wśród tych, którzy o. Klimuszkę atakowali w sposób szczególnie złośliwy, najaktywniejszy był rzecznik rządu PRL w okresie stanu wojennego… Jak by na to nie patrzeć, to najlepsza „rekomendacja” dla niezwykłego franciszkanina, hojnie obdarowanego przez Boga…

Stanisław Dłużewski


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea