Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 5
Artykuły > Od wydawcy > Od wydawcy

Panacea - Leki ziołowe nr 1 (42), styczeń - marzec 2013 strona: 3

Od Wydawcy

Apteka dla aptekarza… Czy to zbyt skomplikowane? Naczelna Rada Aptekarska apeluje do Ministra Zdrowia o podjęcie pilnych prac nad nowelizacją Prawa farmaceutycznego, z ustanowieniem zasady, że aptekę może prowadzić wyłącznie farmaceuta lub spółka farmaceutów. Nie jest to walka o przywileje. Farmaceuci chcą tylko odzyskać to, co im ukradziono, upaństwawiając apteki w czasach Polski stalinowskiej, w roku 1951.
Będzie to długa i ciężka walka, bo proces wypierania polskiego farmaceuty z zawodu jest bezkrytycznie realizowany przez dyspozycyjnych urzędników o mentalności pana T., znawcy stalinizmu… Całkiem poważnie planuje się uniemożliwienie wytwarzania w aptekach leków recepturowych. W krańcowo pesymistycznej perspektywie może się okazać, że zarówno lekarze, jak i farmaceuci są… niepotrzebni! Zgodnie z ideą tzw. paszportów nutragenomicznych, można będzie zdiagnozować, co pacjentowi dolega i czego mu brak, a następnie – na podstawie tych danych – ustalić listę specyfików, forsowanych przez zapobiegliwe firmy. A może po prostu zupełnie niekontrolowanych suplementów diety, przywracających „równowagę”... Pacjent będzie wiedział, co w ramach samoleczenia trzeba zakupić w samoobsługowych punktach aptecznych i problem zostanie cudownie rozwiązany...
Rządząca ekipa stanie się prymusem na skalę całej Unii Europejskiej w dziedzinie kontroli nad ciałem obywatela. A propos, w kwestii umysłów: kontrola wydaje się już prawie pełna (jeśli pominiemy 2,5 mln zwolenników Telewizji Trwam…). Dla ewentualnych malkontentów i tradycyjnych oportunistów można przygotować – według sugestii pana O. (mówi i robi co chce!) – komfortową dla rodziny, tanią dla państwa, a przede wszystkim „trendy” z unijnego punktu widzenia – eutanazję.
Leki recepturowe, historycznie rzecz biorąc, opierają się na roślinnych surowcach leczniczych o ugruntowanym zastosowaniu. Dobrze wykształceni lekarze, we współpracy ze specjalistami farmacji aptecznej, mają olbrzymie możliwości prowadzenia racjonalnej terapii. Indywidualna terapia, z uwzględnieniem charakteru i przyczyn choroby, wymaga starannego doboru składników leku. W przypadku surowców roślinnych, zawierających liczne związki farmakologicznie czynne, często o synergistycznym działaniu, dobór odpowiedniej postaci leku pozwala na pełne wykorzystanie potencjału roślin leczniczych. Jako specjalista farmacji aptecznej II stopnia zaopatrzę się na wszelki wypadek w niezbędne składniki leków recepturowych i w razie potrzeby będę sporządzał rozmaite postacie leków, takie jak np. proszki, pudry, zasypki, pigmenty, sole, pigułki, pastylki, kapsułki, tabletki, plastry, kataplazmy, kolodia, czopki, globule, soki, syropy, ziółka, nalewki, napary, odwary, ekstrakty, esencje, ulepy, krople, mikstury, eliksiry, emulsje, miodki, wina, spirytusy, liquory, konfety, octy, olejki, balsamy, kremy, smarowidła, mydła, maści, pasty i inne. Wygląda na to, że na emeryturze nie będę się nudził. Aptekarz sam może stworzyć aptekę dla siebie, bliskich i innych potrzebujących.

mgr farm. Tadeusz Pawełek
Starogard Gd. – Gdańsk, w styczniu 2013 roku

Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Różeniec górski
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea