Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 3
Artykuły > Pielęgnacja > Rany stóp - pielęgnacja i leczenie

Panacea - Leki ziołowe nr 2 (39), kwiecień - czerwiec 2012 strony: 20-21

Rany stóp
- pielęgnacja i leczenie

W Polsce już od kilku lat uprawiamy dziedzinę medycyny, specjalizującą się w problemach i zmianach w obrębie stóp. Podologia zajmuje się pielęgnacją i leczeniem stóp, stawu skokowego i podudzi. Jest połączeniem chirurgii, dermatologii, ortopedii i kosmetyki. Wraz z podiatrią (dziedzina pokrewna), która zajmuje się inwazyjnymi interwencjami chirurgiczno-traumatologicznymi, stwarza szansę dla osób z chorobami, dysfunkcjami i urazami stóp.

Leczenie ran
od najdawniejszych czasów było wielkim problemem, z którym próbowano sobie dawać radę na różne sposoby, używając różnych mikstur, a także… czarów. Tajemną tę umiejętność pozyskiwali wróżbiarze i znachorzy. Medykamenty były stosowane według zasady jak nie pomoże, to chyba i nie zaszkodzi. Metodą prób i błędów dochodzono, które środki i metody pomagają, które są obojętne i nieskuteczne, a które po prostu szkodzą. Środki stosowane w gojeniu ran to głównie rośliny, zioła, olejki, produkty miodopochodne, a także pijawki i larwy much.
Zmiany na stopach, takie jak wrastające paznokcie czy owrzodzenia, były kiedyś traktowane raczej lekceważąco. Szalejące śmiertelne epidemie w czasach średniowiecza dziesiątkowały ludzi, którzy bardzo się bali ran i zarażeń kończących się śmiercią. Natomiast dolegliwości bólowe związane ze stopami rozwiązywał felczer, znachor i kowal. Warunki takich zabiegów pozostawiały wiele do życzenia, toteż wielokrotne infekcje i ropienie ran zastanawiały i skłaniały do szukania rozwiązań usuwających takie niepożądane skutki zabiegów.
Wojny i wielka liczba rannych i chorych, do których pomoc przychodziła zbyt wolno, a infekcje rozwijały się szybko, przyczyniły się do zaobserwowania i zastosowania naturalnych metod likwidacji ran trudno gojących się, z włókniakami martwiczymi. Rozwijające się w ranach robaki i larwy much pokazały ludziom zaskakujące możliwości ich oczyszczenia. Dzisiaj te metody są ciągle stosowane. Specjalne hodowle, w warunkach laboratoryjnych, much Lucilia sericata, sprzedawane są w specjalnych fiolkach lub torebeczkach. Doskonale oczyszczają trudne i skomplikowane rany. Metoda na pewno kontrowersyjna, ale bardzo skuteczna, znalazła swoich zwolenników wśród wielu lekarzy w Polsce, którzy stosują ją nawet w szpitalach. Nowoczesną metodą oczyszczającą łożysko rany, zwłaszcza przy ropiejących ranach czy kończynach po amputacji, gdzie rana ma duży wysięk ropny – jest stosowanie specjalnych pomp odsączających. Taka pompa pomaga w szybki i łagodny sposób zlikwidować treść nagromadzoną w ranie i przyspieszyć proces gojenia. Metody leczenia starymi przepisami medycyny ludowej są ciągle z powodzeniem stosowane, nawet przechodzą dziś renesans. Zmienili się natomiast powiernicy i dysponenci tych starych metod. Dziś to już nie są tylko wybrańcy i wtajemniczeni. Każdy chętny może poznać i wykorzystać bogactwo środków naturalnych. Zainteresowanie leczeniem naturalnym i samoleczeniem są bardzo pożądane. Powrót do naturalnych metod leczenia ran, z wykorzystaniem doświadczeń fitoterapii, jest pożytecznym uzupełnieniem metod medycyny konwencjonalnej, która nie chroni nas przed długą i żmudną terapią.

Stosowanie w leczeniu ran wyłącznie surowców i metod naturalnych może się okazać w wielu przypadkach niewystarczające, ale na pewno w każdym przypadku poprawi i przyspieszy gojenie.

Rany stóp
wymagają wszechstronnego leczenia i pielęgnacji. Wynika to z narażenia naszych stóp na oddziaływanie wielu różnych czynników, takich jak urazy mechaniczne, termiczne, chemiczne oraz różne procesy chorobowe. Aby doprowadzić do zagojenia rany, konieczne jest dobranie odpowiedniej metody i środków do fazy leczenia.
Najczęstsze rany w obrębie stopy to proces stopy cukrzycowej; owrzodzenia tętnicze i żylne, położone na grzbiecie i podeszwie stopy; odleżyny związane z długotrwałym miejscowym uciskiem; szczeliny i pęknięcia między palcami i na piętach; wrastające paznokcie z ziarniną, hipergranulacją i ranami w wale okołopaznokciowym; rany mechaniczne, skutkujące przerwaniem ciągłości tkanki skórnej lub zmiażdżeniem; rany po przebytym zabiegu chirurgicznym w obrębie stopy lub po częściowej amputacji.

Skala Torrance’a
Intensywność ran określamy za pomocą skali. Jedną z nich jest 5-stopniowa skala Torrance’a, przydatna np. w klasyfikacji odleżyn: Io Blednące zaczerwienienie, znikające po usunięciu ucisku. Skóra zaczerwieniona, po zmianie pozycji i po odciążeniu wraca do pierwotnego wyglądu. IIo Nieblednące zaczerwienienie, pęcherze, odleżyna ograniczona do naskórka. Zaczerwienienie nie znika, obrzęk pozostaje, mimo zmian pozycji. IIIo Zmiana obejmuje naskórek i skórę właściwą. Uszkodzenie zajmuje pełną grubość skóry, w dnie widoczna podskórna tkanka tłuszczowa, nieuszkodzona. IVo Zmiana obejmuje podskórną tkankę tłuszczową do mięśni. Uszkodzenie zajmuje tkankę tłuszczową, w dnie widoczne mięśnie, nieuszkodzone. Vo Zmiana obejmuje mięśnie do kości i stawów, w dnie są widoczne stawy i kości, czasami uszkodzone. Każda rana, w zależności od mechanizmu powstania, goi się przechodząc w kolejną fazę. Prowadzenie rany, poprzez pielęgnowanie i leczenie, wymaga indywidualnego podejścia. Przy leczeniu ran, zwłaszcza długoterminowych, które nie goją się powyżej 6 tygodni, bardzo ważny jest zapach w ranie, kolor, wysięk, a przede wszystkim pierwotne powstanie rany. Fazy gojenia ran: zapalno-wysiękowa – okres oczyszczenia; proliferacyjna – okres ziarninowania; epitalizacji – okres odnowy. Leczenie ran opiera się głównie na farmakoterapii i stosowaniu opatrunków. Wiele ran traktowanych jest ogólnie, a właśnie każda rana wymaga indywidualnego potraktowania. Pobranie wymazu bakteryjnego z łożyska rany ułatwia prawidłowe gojenie, dobór środków i opatrunków.

Dobroczynne rośliny
Istotnym elementem leczenia i pielęgnacji ran jest zastosowanie uzupełniających metod naturalnych. Rośliny bardzo pomagają w pielęgnacji i w leczeniu. Rumianek działa oczyszczająco, przeciwbakteryjnie, wiąże toksyny bakteryjne, pobudza gojenie ran i przemianę materii w skórze. Arnika likwiduje procesy zapalne, obrzęki i krwiaki. Aloes stosowany jest m.in. w oparzeniach, odmrożeniach i w stanach zapalnych ran. Szałwia działa ściągająco, przeciwzapalnie, antyseptycznie i grzybobójczo. Ziele krwawnika powstrzymuje krwawienie, wzmacnia działanie innych ziół. Drzewo herbaciane działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Manuka działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i grzybobójczo, likwiduje gronkowca złocistego. Wymienione rośliny można zastosować zarówno w postaci opatrunków na rany, olejków, jak również w kąpieli fitoterapeutycznej.

Alginiany, len i miód
Obecnie leczenie ran to specjalistyczne opatrunki, zawierające m.in. węgiel czy srebro, ale i pozyskiwane najnowocześniejszymi metodami technologicznymi alginiany (pochodząca z wodorostów sól). To także len czy miód, przyczyniające się do szybszego gojenia rany. Dają doskonałe efekty likwidujące martwice, oczyszczają łożysko rany, doprowadzają do dokrwienia i ziarninowania (epitalizacji naskórka), natłuszczają i nawilżają skórę. Wpływają też korzystnie na oddziaływanie poszczególnych etapów w ranie i gojenie rany bez komplikacji. Leczenie i pielęgnowanie ran wymaga dużej wiedzy, zaangażowania i daru, który pozwala osiągnąć dobre wyniki nawet przy bardzo skomplikowanych stanach. Stykanie się z raną, nie tylko na stopach, ukazuje wiele innych problemów pacjenta. Uzyskanie dobrych wyników wymaga więc interdyscyplinarnego podejścia, często zespołu lekarzy, pielęgniarek i specjalistów, przy współpracy ze strony rodziny pacjenta.

mgr Agnieszka Głuszczak
- Centrum Stopy


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea