Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 5
Artykuły > Pielęgnacja > Pielęgnacja i leczenie stóp

Panacea - Leki ziołowe nr 1 (38), styczeń - marzec 2012 strona: 15

Pielęgnacja i leczenie stóp

Stopy wymagają szczególnej dbałości i pielęgnacji już od najmłodszych lat, nawet miesięcy... Narażone są na otarcia, uciski, wrastanie paznokci, pieczenie i bolesność ze strony modzeli (zgrubień). Jest także problem potliwości. Tymi i innymi przypadłościami stopy są zawsze obarczone, dlatego często, niekiedy przez długie lata, dają o sobie znać przez bolesność i związany z nią codzienny dyskomfort.
Obciążenia, na jakie przez całe życie narażamy stopy, są różnorodne: tusza, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa czy samej stopy, noszenie niewygodnych butów, „wbijanie się” w wysoki obcas – to czynniki, które przez wiele lat kształtują zmiany na stopach i doprowadzają często do poważnych problemów.
W Polsce już od kilku lat uprawiamy dziedzinę medycyny, specjalizującą się w problemach i zmianach w obrębie stóp.
Podologia zajmuje się pielęgnacją i leczeniem stóp, stawu skokowego i podudzi. Jest połączeniem chirurgii, dermatologii, ortopedii i kosmetyki. Wraz z podiatrią (dziedzina pokrewna), która zajmuje się inwazyjnymi interwencjami chirurgiczno-traumatologicznymi, stwarza szansę dla osób z chorobami, dysfunkcjami i urazami stóp.
Osoby borykające się z bolesnością stóp uzyskają poradę i ulgę właśnie u podologów, w specjalistycznych gabinetach. Gabinety świadczące usługi zabiegowe z zakresu podologii i podiatrii pomogą także w skomplikowanych przypadkach urazów mechanicznych, zmian chorobowych czy też w trudno gojących się ranach. Stosowanie fitoterapii i apiterapii w pielęgnacji stóp i w leczeniu ran jest bardzo wskazane. Podologia i podiatria, która jest skierowana do osób z ranami w obrębie wału przypaznokciowego (wrastanie paznokcia) czy stopy cukrzycowej, bolesnych pęknięć pięt – umożliwia szerokie stosowanie produktów naturalnych.
Ziołowe kąpiele stóp, maści i kremy na bazie miodów, oliwki pozyskiwane z krzewów posiadających właściwości likwidujące gronkowca złocistego, grzybicę i stany bakteryjne – mają bardzo dobre zastosowanie w tych szczególnych przypadkach.
Wspomaganie zabiegów w procesie leczenia ran nie tylko pozwala na doskonałe samoistne oczyszczenie rany o charakterze wysiękowym (ropnym), ale również na redukcję obrzęku i zmniejszenie nieprzyjemnego zapachu (zwłaszcza przy ranach długoterminowych, np. owrzodzenia nowotworowe, stopa cukrzycowa, martwice).
Regeneracyjne kąpiele ziołowe przy zmianach grzybiczych, wrastających paznokciach, pękających piętach, doprowadzają do oczyszczenia tkanki i odnowy odrostu paznokcia czy ubytku skóry. Dodatkowe stosowanie odpowiednich opatrunków ze srebrem nanokrystalicznym, alginianowym, hydrokoloidowym czy żelowym, pozwoli na zagojenie rany.
Oczywiście, nie do wszystkich ran możemy zastosować powyższe wskazania, dlatego przed zastosowaniem środka chory musi wiedzieć, czy nie jest uczulony na jego składniki i czy nie ma innych przeciwwskazań do stosowania leczenia.
Zastosowanie produktów na bazie ziół i miodu jest bardzo dobrą metodą, zwłaszcza w leczeniu ran, daje dobre efekty.
Ogólnodostępne dobre produkty polskie i zagraniczne umożliwiają wszechstronne stosowanie środków i produktów do pielęgnacji oraz leczenia stóp i ran. Zwłaszcza leczenia ran długoterminowych, gdzie bardzo istotną kwestią jest koszt produktów i zabiegów.
Metody o wielowiekowej tradycji stosowania na całym świecie, które pomagały ludziom w najróżniejszych schorzeniach i chorobach, teraz powracają w nowoczesnym wydaniu, przy użyciu nowoczesnego sprzętu i produktów ze starymi recepturami.
Pomimo upływu lat i zmian technologicznych, stara medycyna ma obecnie szerokie zastosowanie, ale też mocno ugruntowaną pozycję – dzięki współczesnej weryfikacji naukowej jej skuteczności.

Agnieszka Głuszczak

Agnieszka Głuszczak reprezentuje rzadką w Polsce specjalność – podologię. Jest specjalistką w zakresie leczenia ran stóp, ukończyła kursy specjalistyczne w tym zakresie, jest dyplomowaną pielęgniarką i instruktorką medyczną. Ma pacjentów z Polski i z Europy. Są to sportowcy, ale także osoby z ranami stóp, często osoby niepełnosprawne.

Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea