Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 4
Artykuły > Aktualności > 7th International Sympodium on Chromotography of Natural Products - Po raz siódmy w Lublinie

Panacea - Leki ziołowe nr 3 (32), lipiec - wrzesień 2010 strona: 27

7th International Sympodium on Chromotography of Natural Products - Po raz siódmy w Lublinie

W dniach 14-17 czerwca odbyło się międzynarodowe sympozjum na temat chromatografii związków naturalnych. Odbywa się ono regularnie, w cyklu dwuletnim, zawsze w Lublinie.

Tegoroczne połączono z 6. sympozjum International Society for the Development of Natural Products. Połączenie dokonało się dzięki wyborowi prof. Kazimierza Głowniaka na wiceprzewodniczącego ISDNP (2009). Program rozpoczął wykład prof. Y. Asakawy z Tokushima Bunri University o różnorodności chemicznej i aktywności biologicznej wątrobowców. Zapoznał słuchaczy z badaniami tej gromady. Ich wynikiem była izolacja kilkuset związków naturalnych, ponad 50 należało do klasy terpenoidów i związków aromatycznych. Te związki cechują się aktywnością biologiczną: przeciwwirusową (dotyczącą wirusa HIV), przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą, hamowaniem cyklooksygenazy (COX) i 5-lipooksygenazy (LOX), zdolnością zwiotczania mięśni. Prof. B. Abegaza z Botswany przedstawił zagadnienia związane z izolacją, charakterystyką i syntezą naturalnych związków aktywnych biologicznie, których źródłem były rośliny z południowej Afryki. Odkrycia dotyczące leków pochodzenia naturalnego, z roślin rosnących na Jamajce, oraz ciekawe zastosowanie techniki LC-MS-NMR – poznaliśmy dzięki wykładom prof. T. Yee z jamajskiego Instytutu Produktów Naturalnych oraz prof. I. K. Ndjoko z Uniwersytetu w Genewie.

Podczas drugiej sesji wyniki badań prezentowali prof. R. Kaliszan z UM w Gdańsku (wiązanie się alkaloidów piperydynowych i pirydynowych z beta-amyloidem, powodujące chorobę Alzheimera) i prof. J. Stuppner z Uniwersytetu w Innsbrucku (związki pochodzenia naturalnego o działaniu przeciwzapalnym). Prezentacja prof. J. Zjawionego z Uniwersytetu Mississippi dotyczyła substancji psychoaktywnych pochodzenia naturalnego.

Prof. A. El Tahchy z Uniwersytetu Nancy dał wykład o badaniach wykorzystujących metody LC-MS i GC-MS, dotyczących alkaloidów z rodziny Amaryllidaceae. Prof. G. Bringmann z Uniwersytetu w Würzburgu przedstawił nowe bioaktywne związki stereochemiczne oraz nowatorską metodę identyfikacji, określenia struktury i aktywności biologicznej. Wykład prof. D. Ferreiry z Uniwersytetu Mississippi dotyczył diterpenów wyizolowanych z organizmów morskich.

Kolejna sesja to ciekawe wykłady prof. G. K. Bonna z Austrii (nowe techniki analityczne w kontroli jakościowej roślinnych produktów leczniczych), prof. A. Marstona (technika chromatografii przeciwprądowej) i prof. M. Waksmundzkiej-Hajnos z UM w Lublinie (znaczenie chromatografii cienkowarstwowej w badaniu tożsamości ekstraktów uzyskanych z roślin leczniczych).

Prezentowali wyniki swoich badań młodzi naukowcy. Wspomnieć należy o wykładzie dr A. Ludwiczuk z UM w Lublinie, o chemicznym pokrewieństwie między algami, wątrobowcami i paprociami.

Wykład prof. D. Arbaina z Indonezji dotyczył najnowszych badań chemizmu roślin z Sumatry, a wykład prof. M. S. J. Simmondsa z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Anglii trafności badań chemotaksonomicznych. Prof. P. Raharivelomanan z Polinezji Francuskiej przedstawił nowe, aktywne biologicznie piranokumaryny.

Wykład prof. R. Verpoorte z Uniwersytetu Leiden w Holandii zaintrygował już samym tytułem: Czy istnieją negatywne wyniki? Wykład prof. T. Kowalskiej z Uniwersytetu Śląskiego dotyczył znaczenia detekcji w nowoczesnym TLC i HPLC, w aspekcie badań fitochemicznych, a prezentacja prof. H. Franka z Niemiec chromatograficznego rozdzielenia enancjomerów. Z ostatniego dnia trzeba wspomnieć wykład prof. Y. Nomy z Japonii o bakteryjnej transformacji substancji występujących w roślinach oraz właściwościach tych metabolitów.

Na zakończenie wysłuchaliśmy licznych podziękowań dla lubelskiego komitetu organizacyjnego, składanych na ręce lidera lubelskiej farmakognozji, prof. Kazimierza Głowniaka. Następne sympozjum odbędzie się w Indiach. Sympozjum uczciło pamięć dr. Michała Hajnosa, pracownika Katedry i Zakładu Farmakognozji UM w Lublinie, wieloletniego organizatora lubelskiego sympozjum, który zginął tragiczną śmiercią 10 kwietnia br. Cześć Jego pamięci.

mgr farm. Jarosław Widelski


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea