Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 4
Artykuły > Herbarium > Od zwykłego ogródka do kontemplacji piekna

Panacea - Leki ziołowe nr 4 (25), październik - grudzień 2008 strony: 28-29

Od zwykłego ogródka do kontemplacji piękna

Prawdziwa przygoda z ogrodami zaczęła się dla mnie i dla mojej żony Wandy z chwilą przejścia na emeryturę. Dla mojej żony stała się też ona balsamem po ciężkich przejściach związanych z chorobą. Wypełniła również pustkę po odejściu dzieci z rodzinnego gniazda. Najpierw amatorsko zaczęliśmy rozwijać hodowlę bylin i krzewów ozdobnych. Stało się to drugim wyzwaniem życiowym, bo nie byliśmy do tego przygotowani zawodowo. Wanda jest z zawodu pedagogiem, ja natomiast historykiem sztuki. Nasza działka przydomowa systematycznie wzbogacała się o nowe rośliny, aranżowane w pięknej zieleni. Szybko zyskała wśród naszych przyjaciół miano Małego Raju.

Frank-Raj
W następnych latach była to już szkółka, która rozlała się na sąsiednie działki. To już nie była tylko kwestia przyjemności i osobistej satysfakcji. Ponieważ zapotrzebowanie na nasze rośliny ozdobne systematycznie rosło, staraliśmy się temu sprostać, podejmując decyzję o stworzeniu nowej szkółki, na miarę potrzeb, w sąsiedniej miejscowości Frank, przy ruchliwej, niestety, drodze krajowej nr 22. Nasz dotychczasowy Mały Raj przeradzał się w poważne przedsięwzięcie. Po sprzedaniu dotychczasowego domu, zaplanowaliśmy szkółkę na 6 hektarach, z domem, szklarniami i częścią handlową. Wszystkie obiekty zostały wkomponowane w wysoką zieleń drzewiastą, z minizoo, minibarem, oczkiem wodnym itp… Od nazwy miejscowości i ze względu na sentyment do naszego pierwszego ogródka, nazwaliśmy to wszystko Frank-Raj. W naszym Frank-Raju powstały pierwsze stylowe kompozycje ogrodowe: ogródek klasyczny, pałacowy, angielski, japoński, wiejski, skalniaki. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem klientów szkółki, były inspiracją do tworzenia podobnych kompozycji przy ich domach. Rozrastająca się szkółka i dobre perspektywy, także ekonomiczne, stały się szansą dla naszego syna Zenona, który stopniowo przejmował nasze dzieło. Nadmiar materiału szkółkarskiego i rozległość terenu, na którym pracowaliśmy, zachęcały do podejmowania nowych wyzwań. Stały się nimi, wybudowane na powierzchni 2 ha

Repliki ogrodów ozdobnych
- oczywiście pomniejszone - w ich rozwoju historycznym. Po zdecydowaniu się na to przedsięwzięcie, po zapoznaniu się z literaturą fachową i historyczną, po zebraniu wystarczającego materiału ikonograficznego dokonaliśmy wyboru ogrodów, które były najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych epok w Polsce. Zwiedzając zachowane ogrody, dokonywałem pomiarów, wykonywałem szkice i zdjęcia. Wreszcie powstała koncepcja wykonania 12 replik uporządkowanych chronologicznie – od średniowiecza, do czasów współczesnych. Właściwe prace rozpoczęliśmy w roku 2005. Oto nasze dzieła: Rekonstrukcja klasztornego ogrodu średniowiecznego, dokonana głównie na podstawie rysunków architekta krajobrazu, prof. Janusza Bogdanowskiego, kierownika Zakładu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, autora licznych publikacji naukowych z zakresu konserwacji i projektowania zieleni. Nasza rekonstrukcja opiera się na rysunkach pana profesora, zamieszczonych w jego obszernej monografii Polskie ogrody ozdobne.

Replika neorenesansowego ogrodu w Wilanowie.
Replika ogrodu barokowego Sobieskich w Wilanowie.
Replika ogrodu rokokowego Branickich w Białymstoku.


Rekonstrukcja własna labiryntu oraz 3 ogrodów współczesnych, realizowanych przez autora w stylu wiejskim, japońskim i z oczkiem wodnym. Tu ważna uwaga: łączenie estetycznej i praktycznej funkcji ziół jest obecnie często stosowane w przydomowych ogródkach wiejskich, co zostało podkreślone w naszym stylowym ogrodzie wiejskim. W różnych aranżacjach kompozycyjnych zastosowaliśmy na przykład szałwię, bazylię, tymianek, lebiodę, rumianek czy chmiel. W następnym roku powstały ogrody: oliwski, romantyczny, modernistyczny i ogród botaniczny typu bylinowego, poszerzony w tym roku o palmiarnię z roślinami egzotycznymi z czterech stref klimatycznych. Znaczące miejsce w tych ogrodach zajmują kompozycje ziołowe, jak wirydarz klasztorny ogrodu średniowiecznego z dekoracyjną lawendą i macierzanką oraz odrębny herbularis ze średniowiecznymi ziołami, takimi jak szałwia, ruta, mięta, koper, rozmaryn, kminek, rumianek, cząber, wrotycz, bazylia. Dobór roślin i nasadzenia zostały dokonane na podstawie przekazów historycznych o ziołach, ich walorów estetycznych i powszechnego stosowania współcześnie. Warto zauważyć, że zakonnicy nadawali dawnym ogrodom klasztornym bogatą symbolikę religijną. Przy ogrodzie ziołowym był dom opata, który posiadał zwykle dużą wiedzę z zakresu ziołolecznictwa. Przy zamkach książęcych był dom lekarza. Zioła z klasztornego ogródka stosowane były nie tylko w terapii. Były tam również zioła przyprawowe, na przykład tymianek, szafran, czosnek, bazylia, czy bardzo pożyteczne w ówczesnych realiach rośliny barwierskie, na przykład jałowiec barwierski, przytulica wiosenna, cebula. Doceniano ogródek warzywny z pietruszką, cebulą, karczochem, nagietkiem. Przy tym wszystkim dbano o estetykę całości, o piękną kompozycję i właściwe wyeksponowanie walorów estetycznych poszczególnych roślin. Forma herbulariusza klasztornego przywędrowała do średniowiecznych ogrodów zamkowych i rozwinęła się w okresie renesansu w giardino segreto, jego barokowym odpowiednikiem był jardin particulier. W XIX w. w polskich ogrodach dworskich popularne były tzw. wirydarzyki, nawiązujące do ogrodów klasztornych, nazywane też „ogródkami Zosi”. Jednocześnie zaczęły powstawać okazałe, wyspecjalizowane ogrody botaniczne, systematycznie wzbogacane o nowe rośliny (grodzieński, krakowski czy wileński jeszcze w XVIII w.). Zakładane przy uniwersytetach, akademiach medycznych, służyły i w dalszym ciągu służą badaniom naukowym w zakresie farmakologii. W ogrodzie bylinowym powszechnie stosowane dziś zioła ujęte są w aranżacji kompozycyjnej. Naszym nowym pomysłem, nawiązującym do zielarskiej funkcji leczniczej, jest wybudowana z pali i faszyny w ogrodzie wiejskim minitężnia solankowa. W następnym roku chcemy wybudować minipiramidę, z zachowaniem reguł kanonu piramidy egipskiej, w której byłby grill, a całość stwarzałaby możliwości odnowy biologicznej.

***

Nasze ogrody to nie tylko zmieniające się obrazy, pod wpływem pór roku. One zawierają wiele treści symbolicznych, zamkniętych w roślinności, kompozycjach i architekturze ogrodowej. Są dla nas źródłem przeżyć i zachęcają do tworzenia piękna w otoczeniu człowieka. Są systematycznie wzbogacane o nowe elementy, dorastają wraz z upływającym czasem, zmieniają swe oblicza i tym samym zachęcają do kolejnych odwiedzin. Serdecznie zapraszamy!

Hubert Kopciowski
- Frank koło Kalisk, powiat Starogard Gdański


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea