Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 5
Artykuły > Natura i sztuka > Determinacja artysty z sosną w tle

Panacea - Leki ziołowe nr 2 (23), kwiecień - czerwiec 2008 strona: 35

Determinacja artysty z sosną w tle

Sosna zwyczajna (pospolita) Pinus silvestris to powszechnie znane drzewo. W lecznictwie stosuje się pąki sosny, młode pędy oraz korę. Wyciągi z pąków i młodych pędów wchodzą w skład preparatów o działaniu wykrztuśnym, służą także do inhalacji oraz jako leki moczopędne. Wyciągi z kory sosnowej działają ściągająco i przeciwbiegunkowo. Kiedy myślę o licznych dobrodziejstwach pochodzących od naszej sosenki, urzeka mnie skromność i pokora, które tkwią w jej nazwie. Czy rzeczywiście jest taka „zwyczajna” i „pospolita”? W malarstwie sosna jest częstym elementem pejzażu i tła w scenach rodzajowych.
Paul Cezanne (*1839 +1906), wielki artysta, wielokrotnie pracował nad studium sosny, traktując je także jako samodzielny temat. Ten francuski malarz prześcignął swą epokę, wyrósł z niej dzięki swemu geniuszowi, którego do końca życia nie był pewien! Tylko wewnętrzna determinacja, symbolizowana na płótnie przez sosnę, pozwoliła mu na poświęcenie życia malarstwu i odnalezienie własnej, samotnej drogi. Taka droga, wyszydzana często przez współczesnych, była udziałem wielu wielkich, często odrzuconych, nierozpoznanych za życia artystów. Wystarczy przypomnieć naszego Norwida, umierającego w paryskim przytułku św. Kazimierza.
Dzisiaj, po przeszło stu latach od śmierci artysty, malarstwo Cezanne’a dociera do nas jako odmiana impresjonizmu – silna, ekspresyjna, przy tym twarda jak reguły matematyczne. Na tamten czas było to malarstwo sprzeczne z naczelną zasadą piękna. Krzywe domy, zaburzone proporcje, wszystko jakoś „nie domalowane”, nabazgrane i tyle. Teraz pejzaże, martwe natury czy portrety Cezanne’a to najciekawsze i najpiękniejsze obrazy w wielu zbiorach i kolekcjach na całym świecie. Dlaczego? Ten artysta szukał prawdy. Uważał, że własne odczucia, wewnętrzne przeżycia, fascynacje jakich doznawał, malując swoje obiekty, były ważniejsze niż pozornie „obiektywne” piękno, zbudowane na skostniałych zasadach. Na podstawie wnikliwej obserwacji Cezanne dochodzi do wniosku, że symetria, jaką stosujemy w przedstawianiu przedmiotów, jest po prostu fałszem. Rzeczywiście, badając uważnie kształt przedmiotów, widzimy, że strona oświetlona dosłownie pęcznieje, rozwija się, wzbogaca mnóstwem odcieni, gdy drugą stronę cień pomniejsza, wyjaławia, czyni jednolitą. To samo dotyczy pionowego ustawienia i równowagi przedmiotów. Nie przedstawiają się one w ten sposób naszym oczom. To nasz umysł je „prostuje”. Symetria czy pion to pojęcia umowne, przyzwyczajenie intelektu. (Cezanne Henri Perruchot).
Wybrałem dla Państwa tym razem obraz Góra Świętej Wiktorii z wielką sosną, namalowany w 1887 r. (66,8 x 92,3 cm, olej na płótnie, Courtauld Institute Galleries, Londyn). Obraz Cezanne’a ukazuje nam rzeczywistość, która tętni życiem, jak u Heraklita wiecznie trwa, płynie, przeistacza się. Pola, działki, domy, drzewa, krzewy tworzą przestrzenną układankę, która wraz z odległością oziębia swój koloryt. Góra Św. Wiktorii staje się jakby arktyczną skałą, oświetloną przez słońce Prowansji. Najciekawsza wydaje się wielka sosna, której długie powyginane konary poruszają się na wietrze i sugerują ruch podobny do przesuwających się obłoków. Potrzeba silnego temperamentu i wielkiej wrażliwości, aby namalować kawałek świata, mającego w sobie tyle energii. Sosna symbolizuje determinację, siłę charakteru, co odzwierciedla osobiste przeżycia artysty i cechy jego osobowości.

Juliusz Słowacki pisał w Godzinie myśli:
Mało mówił – i tylko raz wśród dzikich sosen
Wykrzyknął z obłąkaniem; Ginę marzeń zdradą!

A Cezanne odpowiedziałby: Mija jakaś chwila świata.
Oddać jej rzeczywistość! I dla niej zapomnieć o wszystkim!

Tymoteusz Andrearczyk
www.tymek.art.pl


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Różeniec górski
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea