Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 6
Artykuły > Wspomnienia > Doktor Witold Kapczyński

Panacea - Leki ziołowe nr 2 (23), kwiecień - czerwiec 2008 strona: 30

Doktor Witold Kapczyński
(*1931 †2007)

Doktor nauk medycznych Witold Antoni Kapczyński urodził się 6 września 1931 r. w Poznaniu. W roku 1934 jego ojciec, Edmund Kapczyński, został prezesem Sądu Grodzkiego w Jarocinie i w tym mieście, wraz z matką Marią z domu Janke i młodszą siostrą Elżbietą, spędził Witold swoje najmłodsze lata. Z Jarocinem związane były jego wspomnienia z okresu II wojny światowej, w tym wyrzucenie z własnego domu przez Niemców, a także lata szkolne, zakończone otrzymaniem świadectwa maturalnego. W roku 1951 Witold Kapczyński rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu.
Karierę naukową rozpoczął już na II roku studiów, zostając młodszym asystentem w Zakładzie Histologii i Embriologii Prawidłowej AM w Poznaniu, kierowanym przez prof. Tadeusza Kurkiewicza. W 1957 r. ukończył studia medyczne i swoje zainteresowania skierował w stronę ginekologii i położnictwa. Podjął pracę w II Klinice Położniczo-Ginekologicznej AM w Poznaniu, przy ul. Engela, kierowanej przez prof. Edwarda Howorkę. W trakcie pracy w tej placówce naukowej, uzyskał specjalizację I i II stopnia z położnictwa i ginekologii a w 1966 r. osiągnął stopień naukowy doktora nauk medycznych. W Klinice zorganizował Pracownię Badań Łożyska. Interesował się także telewizją przemysłową i został absolwentem dwuletniego kursu reżyserii filmu naukowego Szkoły Filmowej w Łodzi.
W wyniku reorganizacji placówek naukowo-badawczych i powstania Instytutu Położniczo-Ginekologicznego, dr Witold Kapczyński zakończył pracę w Akademii Medycznej w Poznaniu w stopniu adiunkta. W latach 1972-74 pracował jako ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Okręgowego w Setif, w Algierii. Ten okres pracy zawodowej pozwolił mu nie tylko na doskonalenie wiedzy i umiejętności lekarskich, ale także na osobiste doznania w odmiennym kręgu kulturowym i etnicznym.
Po powrocie do kraju w latach 1975-78 pełnił obowiązki ordynatora Oddziału Miejskiego Szpitala Położniczo- Ginekologicznego przy ul. Jarochowskiego w Poznaniu. Po śmierci prof. Edwarda Howorki, w 1978 r. przeszedł do Instytutu Położniczo-Ginekologicznego AM w Poznaniu przy ul. Polnej, kierowanego przez prof. Witolda Michałkiewicza, gdzie pracował do roku 1986. W latach 1986-92 pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw położniczoginekologicznych w ZOZ Matki i Dziecka w Poznaniu. W 1992 r. współuczestniczył w tworzeniu pierwszej prywatnej Kliniki Położniczej „Korvita” w Poznaniu. W październiku 1992 r. zakończył pracę zawodową i przeszedł na emeryturę.
W końcu lat 80. dr Kapczyński zaczął zgłębiać zagadnienia ziołolecznictwa, w kontekście praktyki położniczo-ginekologicznej. Te zainteresowania spowodowały, że w 1998 r. stał się jednym z członków założycieli Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a po ukonstytuowaniu się Zarządu Sekcji pełnił w czasie dwóch kadencji (do roku 2006) funkcję skarbnika tego stowarzyszenia. Dr Kapczyński brał czynny udział w pracach Sejmików Zielarskich „Interherba” w Poznaniu, które organizowane były przez Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu na przestrzeni ostatnich 10 lat. Uczestniczył w szkoleniu pracowników sklepów medyczno-zielarskich z zakresu fitoterapii oraz publikował artykuły dotyczące zastosowania leków roślinnych w położnictwie i ginekologii, m.in. w PANACEI.
Do ważniejszych publikacji Doktora należy zaliczyć Fitoterapię we współczesnym postępowaniu leczniczym w ginekologii i położnictwie, Spostrzeżenia kliniczne przy zastosowaniu Meliherp ung. w leczeniu opryszczki sromu (Herpes genitalis), Próba zastosowania Maca (Lepidium peruvianum) u kobiet w okresie wczesnej menopauzy oraz cykl prac opublikowanych w amerykańskim „International Journal of Biomedical Sciences” pod tytułem Hormone- balancing effect of pre-gelatinized organic Maca (Lepidium peruvianum Chacon).
Doktor Witold Kapczyński umarł 22 listopada 2007 r. po długiej i ciężkiej chorobie.
Był wybitnym lekarzem z zakresu ginekologii i położnictwa, który miał odwagę przełamywania stereotypów w postępowaniu terapeutycznym i z dużym powodzeniem stosował leki roślinne w praktyce medycznej. Był człowiekiem niezwykle uczynnym, gotowym nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy, prawym i bardzo skromnym. W ostatnich latach życia prowadził prywatną praktykę lekarską, pomagając wielu pacjentkom, często nie dbając o honorarium. Udzielał się także społecznie. W latach 2001-02 był radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, biorąc udział w pracach Komisji Zdrowia oraz Komisji ds. Rodziny i Polityki Społecznej.
Doktor Witold Kapczyński wniósł niemały dorobek w dziedzinie dobrej praktyki lekarskiej, opartej w dużym stopniu na umiłowanej przez niego fitoterapii. Dzięki temu na długo pozostanie w pamięci wdzięcznych pacjentów oraz świata medycznego i zwolenników ziołolecznictwa.
Cześć Jego pamięci.

prof. dr hab. Bogdan Kędzia


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea