Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 12
Artykuły > Forum Aptekarskie > Z obserwacji sprzedaży preparatów ziołowych w aptece

Panacea Nr 2 (23), kwiecień - czerwiec 2008 strony: 26-27

Z obserwacji sprzedaży preparatów ziołowych w aptece

Mimo olbrzymiego tempa rozwoju nauki, a wraz z nią opracowania wielu nowych, zaawansowanych leków syntetycznych, tradycyjnie stosowane rośliny lecznicze, w postaci ziół pojedynczych, mieszanek i tabletek ziołowych, mają silną pozycję na rynku farmaceutycznym. Rozwój technik pozyskiwania surowców roślinnych, metod badania ich składu, izolacji substancji czynnych, nowych linii produkcji leków roślinnych potwierdza ich skuteczność. Nie wyobrażam sobie apteki otwartej, która chciałaby zrezygnować z prowadzenia sprzedaży produktów ziołowych [!], ponieważ są one poszukiwane i chętnie nabywane. Postrzegane są jako leki skuteczne oraz bezpieczne, do samodzielnego stosowania, jako uzupełnienie terapii lekami syntetycznymi. Z obserwacji prowadzonych podczas pracy w aptece mogę stwierdzić, że niektóre grupy preparatów ziołowych sprzedają się znacznie lepiej niż inne, widoczna jest również sezonowość pewnych grup.

Niezależnie od sezonu królują preparaty działające uspokajająco, wśród nich tabletki ziołowe. Przyczyną jest codzienny stres odczuwany przez ludzi, działający mobilizująco lub destabilizująco. Jeśli nie jest odpowiednio odreagowywany, prowadzi do problemów, na przykład ze snem.

Drugim powodem są leki syntetyczne, dostępne wyłącznie na receptę, o silnym, lecz uzależniającym działaniu, których pacjenci często boją się używać. Głównym składnikiem uspokajających preparatów ziołowych jest korzeń kozłka lekarskiego Valerianae radix, oprócz niego składnikami mogą być szyszki chmielu Lupuli strobulus, liść melisy Melissae folium, ziele serdecznika Leonuri herba, ziele męczennicy Passiflorae herba. Zioła do zaparzania o podobnym działaniu mają mniej nabywców, z powodu nieprzyjemnego zapachu oraz gorzkiego smaku. Wyjątkiem jest ziele melisy o przyjemnym smaku i zapachu chętnie kupowane przy łagodnych stanach napięcia nerwowego, także u dzieci. Gorący napar z melisy, posłodzony łyżką miodu, wypity wieczorem, doskonale relaksuje i wycisza. Kolejną grupą chętnie kupowaną, są zioła o działaniu przeczyszczającym. Wśród nich prym wiedzie liść senesu Sennae folium, tuż za nim jest kora kruszyny Frangulae cortex. Kupowane są najczęściej zioła do zaparzania, ale i preparaty w formie tabletek nie narzekają na brak nabywców.

Pacjenci, którymi są częściej kobiety niż mężczyźni, dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to osoby mające problemy z wypróżnianiem, druga to panie starające się poprzez efekt przeczyszczający stracić na wadze. Na miejscu jest uwaga o niekorzystnym zjawisku nadużywania preparatów w tej drugiej roli, powodującym pewne przyzwyczajenia oraz zmniejszającym wchłanianie niezbędnych składników odżywczych.

Do właściwego funkcjonowania organizmu potrzebna jest właściwa dieta, a nie drastyczne kuracje, odpowiedni poziom nawodnienia oraz aktywność ruchowa. W okresie jesienno-zimowym dużym zainteresowaniem cieszy się kwiatostan lipy Tiliae inflorescentia. Jego napary z dodatkiem syropu malinowego, podawane osobie chorej z przeziębienia, rozgrzewają organizm, działają napotnie i powodują szybszy powrót do zdrowia. W tym samym okresie chętnie kupowany jest liść szałwi Salviae folium oraz zioła do płukania gardła – jako alternatywa lub uzupełnienie terapii różnego rodzaju tabletkami do ssania. Należy również wspomnieć o okresach zwiększonej sprzedaży preparatów na niestrawność, żółciopędnych oraz działających ochronnie na wątrobę. Są to zwykle okresy świąteczne. Zanim poleci się odpowiedni preparat, należy dokładnie określić, czy mamy problem z nadmiarem soków trawiennych (objawami będą pieczenie i zgaga), czy ich niedostatkiem w postaci nudności, ciężkości w żołądku. W drugim przypadku duże znaczenie mają tabletki i zioła poprawiające trawienie, wśród nich liść mięty pieprzowej Menthae piperitae folium, owoc kopru włoskiego Foeniculi fructus, koszyczek rumianku Chamomillae anthodium. Z preparatów chroniących wątrobę, przodują te zawierające owoc ostropestu plamistego Sylibi mariani fructus. Pacjenci chcący poprawić funkcje wątroby, wybierają preparaty z karczocha zwyczajnego Cynara scolymus L. Nie sposób pominąć wzrostu zapotrzebowania na preparaty zwiększające odporność, produkowane na bazie jeżówki purpurowej Echinacea purpurea, w okresach chłodów. W czasie jesieni i wczesnej wiosny chętnie nabywane są preparaty przeciwdepresyjne, zawierające wyciągi z ziela dziurawca Hyperici herba. Przez cały rok umiarkowanie sprzedają się preparaty poprawiające krążenie mózgowe, zawierające wyciągi z liści miłorzębu Ginkgo folium oraz poprawiające krążenie żylne, wieńcowe i uszczelniające naczynia krwionośne.

Prawdziwa apteka to taka, która posiada zioła… Prawdziwy aptekarz to taki, który potrafi kompetentnie doradzić pacjentowi kurację preparatami ziołowymi. Świadomy jest ich działania, ponieważ mogą też one wchodzić w interakcje. Stosowane niewłaściwie, mogą pacjentowi zaszkodzić (np. korzeń żywokostu stosowany wewnętrznie w celu lepszego zrastania się kości, może uszkodzić wątrobę). Rola farmaceuty w fitoterapii jest naprawdę znacząca.

mgr farm. Paweł Martyniuk
- Apteka SALVEO, GiżyckoNajczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea