Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 5
Artykuły > Aktualności > O chromatografii na sympozjum w Lublinie

Panacea Nr 3 (16), lipiec - wrzesień 2006 strona: 29

O chromatografii na sympozjum w Lublinie

Od roku 1998 Kazimierz Dolny gościł co dwa lata uczestników międzynarodowych sympozjów, poświęconych poszukiwaniu i izolacji produktów naturalnych z roślin leczniczych, z zastosowaniem nowoczesnych metod analitycznych. Sympozja gromadziły najwybitniejszych specjalistów zajmujących się chromatografią związków chemicznych obecnych w przyrodzie (głównie w roślinach leczniczych).
W tym roku Katedra Farmakognozji lubelskiej AM, ze względu na wzrost rangi naukowej i liczby uczestników, zorganizowała sympozjum po raz pierwszy w Lublinie (19-22 czerwca). Uroczyste otwarcie nastąpiło 19 czerwca w Centrum Kongresowym AM (Collegium Maius). Lubelskie sympozja zaliczają się do kategorii ważniejszych konferencji naukowych, organizowanych w Polsce. Liczne interesujące wykłady, prezentowane przez światowej renomy specjalistów, gwarantują wysoki poziom, porównywalny z podobnymi konferencjami w Europie czy na świecie, takimi jak konferencje Europejskiego Towarzystwa Naukowego Roślin Leczniczych czy Międzynarodowego Towarzystwa Fitoterapii. Ten poziom jest wynikiem wieloletniej współpracy z najbardziej liczącymi się ośrodkami, które zajmują się lekiem naturalnym i roślinami leczniczymi, np. Institut fűr Analytische Chemie und Radiochemie Uniwersytetu w Insbrucku (Prof. Dr. Günther K. Bonn), Department of Pharmacognosy-Chemistry of Natural Products Uniwersytetu w Atenach (Prof. Dr. Ioanna Chinou, Prof. Dr. Alexios Leandros Skaltsounis), Research Institute for Medicinal Plants z Budakalász na Węgrzech (Prof. Dr. Szabolcs Nyiredy), Institute for Pharmaceutical Biology Uniwersytetu w Bonn (Prof. Eckhard Leistner, Prof. Gabriele M. König), Department of Pharmacognosy Uniwersytetu Mississippi (Prof. Jordan Zjawiony), Mongolian Medical University z Ułan Bator (Prof. Tumurbaatar Namral) oraz Scientific Society of Traditional Medicine in Mongolia (Prof. B. Dagvatseren i Luvsantserengiin Batkhuu).
W tegorocznym V Sympozjum uczestniczyło ponad 250 osób, wśród nich 30 wykładowców o międzynarodowej renomie, takich jak prof. Asakawa z Japonii, prof. Hostettmann ze Szwajcarii czy prof. Wainer z USA. Ponad 200 posterów prezentowali naukowcy z 31 krajów świata.
Jej Wysokość Prof. Dr Chulabhorn Mahidol, Księżniczka Tajlandii Ozdobą Sympozjum był gość specjalny, Jej Wysokość Prof. Dr Chulabhorn Mahidol, Księżniczka Tajlandii (na zdjęciu obok), która wygłosiła wykład inauguracyjny na temat bioaktywnych związków izolowanych z roślin leczniczych Tajlandii. Jej Wysokość kieruje Chulabhorn Research Institute, którego zadaniem jest zgłębianie wiedzy na temat właściwości roślin leczniczych oraz otrzymywanych z nich substancji aktywnych i leków. Działalność Instytutu Chulabhorn jest dobrym przykładem obecnych tendencji w medycynie do harmonijnego stosowania leków naturalnych i syntetycznych. Lecznictwo oparte na lekach syntetycznych okazało się niewystarczającym, a natura zadziwia nas ciągle swą różnorodnością. Fitoterapia cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu poważnych naukowców oraz pacjentów, którzy chcą korzystać z dobrodziejstw naturalnej apteki.
W pracy naukowej najlepsze efekty daje współpraca. Dobrym tego przykładem jest trwająca od lat wymiana naukowa między Chulabhorn Resaearch Institute i Katedrą Farmakognozji AM w Lublinie. Wizyta Jej Wysokości jest jej spektakularnym przykładem, także udział kilku tajskich naukowców w lubelskim Sympozjum.
Organizacja takiego sympozjum i renoma ośrodków współpracujących z lubelską Katedrą Farmakognozji, kierowaną przez prof. Kazimierza Głowniaka, potwierdzają wysoką rangę lubelskiej Akademii Medycznej, która organizuje każdeg-o roku ponad 20 konferencji naukowych z różnych dziedzin. Ich celem jest m.in. rozwijanie współpracy z krajami Azji, Afryki czy Ameryki Płd., gdzie medycyna tradycyjna jest traktowana równorzędnie z medycyną akademicką. Następuje wymiana doświadczeń, podejmuje się wspólne badania. Zapewne i tegoroczne Sympozjum przyczyni się do powstania nowych międzynarodowych projektów badawczych, finansowanych przez Unię Europejską, z udziałem ośrodków naukowych z Polski. (Red.)


 


 Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea