Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Polityka Prywatności
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 5
Artykuły > Edukacja > Lekarz może być także fitoterapeutą

Panacea - Leki ziołowe nr 1 (6), styczeń 2004 strona: 23

Lekarz może być także fitoterapeutą

Na wszystkich reprezentatywnych spotkaniach środowiska polskiej fitoterapii podnosi się, jako jeden z najważniejszych obecnie problemów, brak ziołolecznictwa w programie akademickiego kształcenia przyszłych lekarzy. Lekarz, który nie będzie kompetentny w tym zakresie, nie będzie ordynować pacjentom leków i preparatów roślinnych. Co więcej, nie znając materii, będzie wykazywał skłonności do jej lekceważenia. Na szczęście w ostatnich latach coś się zaczyna zmieniać. Dzięki ludziom nauki, zarazem praktykującym lekarzom, którzy doceniają terapię roślinną, pojawiają się na wielu polskich uczelniach zajęcia - fakultatywne lub obowiązkowe - z dziedziny fitoterapii. Cieszą się one na ogół dużym zainteresowaniem studentów, na co wpływ ma tradycja polskiego ziołolecznictwa i tradycja domowa, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Teraz do tej tradycji trzeba jeszcze dodać naukową wiedzę w zakresie fitoterapii. Profesor UJ w Krakowie, dr hab. Zbigniew Janeczko przedstawia zajęcia fakultatywne w zakresie leku roślinnego dla studentów IV roku Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum. (Stanisław Dłużewski)

*

Średniowieczny drzeworyt przedstawiający lekarza z kolbą, aptekarza i zielarkę.
Średniowieczny drzeworyt przedstawiający lekarza z kolbą, aptekarza i zielarkę.
Pojawienie się na rynku, w drugiej połowie zeszłego stulecia, lawiny leków syntetycznych, spowodowało odsunięcie w cień tradycyjnie stosowanych roślin leczniczych i preparatów roślinnych. Okres ten jawi się jako czas "zimnej wojny", w którym lek roślinny żył własnym życiem i dopiero w ostatnich latach ponownie zaczął być postrzegany przez większość społeczeństwa jako niezbędny w terapii różnych schorzeń, wspomagający chemioterapię, a także jako uzupełnienie diety w ważne biologiczne substancje witaminowe, polifenolowe i inne.
Nie jest tu moim celem kontynuowanie polemiki, która wówczas toczyła się w kręgach naukowych na temat roli i miejsca leków syntetycznych i roślinnych. W dzisiejszej terapii rola leku syntetycznego jest nie do podważenia i wiele jednostek chorobowych leczy się obecnie lekami syntetycznymi - zapominając, niestety, o korzyściach, jakie niesie równoczesne stosowanie preparatów roślinnych.
Wiele złego w świadomości świata lekarskiego spowodował istniejący w tym okresie lekceważący stosunek do leków pochodzenia naturalnego, co w konsekwencji doprowadziło do sytuacji, w której lekarz, a szczególnie lekarz pierwszego kontaktu, obawia się stosowania leku roślinnego, uważając go za nieskuteczny, a nawet szkodliwy! Jest to skutek braku wiedzy na temat właściwości i możliwości stosowania preparatów roślinnych w przewlekłych schorzeniach u dzieci, osób dorosłych i w geriatrii. Wraz z wejściem do Unii Europejskiej lekarz będzie zobligowany do zapoznania się z roślinami leczniczymi i preparatami roślinnymi stosowanymi oficjalnie w krajach Unii. Według opinii Ministerstwa Zdrowia, znajomość tej dziedziny wiedzy nie będzie objęta szkoleniem specjalizacyjnym, lecz będzie traktowana jako "umiejętność lekarska".
Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, a także idąc śladem istniejącego już fakultetu Lek roślinny w poznańskiej Akademii Medycznej, zwróciłem się w imieniu Sekcji Fitoterapii PTL do Dziekana Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ w Krakowie, prof. dr. hab. Jerzego Stachury z propozycją uruchomienia podobnego fakultetu dla studentów Wydziału Lekarskiego. Propozycja spotkała się z przychylnym przyjęciem Kolegium Dziekańskiego i Komisji Dydaktycznej, dzięki czemu, po przedstawieniu szczegółowego programu zajęć, Dziekan podjął decyzję wyrażającą zgodę na wprowadzenie tego fakultetu na Wydziale Lekarskim CM UJ. Chęć uczestnictwa w zajęciach zadeklarowało 31 studentów IV roku Wydziału Lekarskiego. Rozpoczną się one w semestrze letnim 2004 roku.

dr hab. Zbigniew Janeczko, prof. UJ
- Katedra Farmakognozji Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum


Najczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Mniszek lekarski
Nadciśnienie tę...
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea