Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Menu użytkownika
Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 11
Artykuły > Centrum Fitoterapii > Trudności w zasypianiu? Zacznij od leku roślinnego

Panacea Nr 1 (6), styczeń 2004 strona: 15

Trudności w zasypianiu?
Zacznij od leku roślinnego

Ziołowa terapia bezsenności

Mężczyzna (lat 58) zgłosił się do Centrum Fitoterapii z powodu trudności w zasypianiu. Dolegliwości nasilają się od momentu zmniejszenia aktywności zawodowej i związanego z tym stresu. Przyjmował różne preparaty - bez istotnej poprawy. Zaproponowano preparat Valdix w dawce 3 tabletki (przed snem). Jedna tabletka Valdix-u składa się z 400 mg korzenia kozłka (Valerianae radix) i zawiera nie mniej niż 2,0 µl olejku eterycznego oraz nie mniej niż 0,32 mg sumy kwasów walerenowych.

Kozłek lekarski
Valeriana officinalis
- kozłek lekarski
Po 7 dniach. Pacjent łatwiej zasypia. Odczuwalna poprawa nastąpiła po 3 dniach od rozpoczęcia terapii. Sen ciągły, od 6 do 8 godzin, nie występuje senność w ciągu dnia. Tolerancja leku dobra. Działań niepożądanych nie obserwowano. Zaproponowano utrzymanie dawki przez następne 7 dni.
Po 2 tygodniach. Trudności w zasypianiu ustąpiły, przy systematycznym stosowaniu preparatu Valdix w dawce: 3 tabletki przed snem. Sen ciągły, spokojny, do 8 godzin. Nie występuje senność w ciągu dnia. Zaobserwowano poprawę samopoczucia i zwiększoną aktywność w ciągu dnia. Tolerancja leku dobra. Działań niepożądanych nie obserwowano. Zaproponowano zmniejszenie dawki do 2 tabletek przed snem i systematyczne stosowanie przez następne 14 dni.
Po 4 tygodniach. Trudności w zasypianiu ustąpiły całkowicie. Sen spokojny, ciągły, od 7 do 8 godzin. Nie występuje senność w ciągu dnia. Utrzymuje się dobre samopoczucie, aktywność w ciągu dnia uległa normalizacji. Tolerancja preparatu Valdix, przy stosowanej dawce, jest dobra. Działań niepożądanych nie obserwowano. Zaproponowano zmniejszenie dawki do 1 tabletki przed snem.
Po 6 tygodniach. W 5 dniu od zastosowania zmniejszonej dawki (1 tabletka przed snem) wystąpiły trudności w zasypianiu, które ustąpiły po przyjęciu dodatkowej tabletki. Sen trwał 6 godzin i nie dał uczucia wypoczynku. Wpłynęło to również na obniżoną aktywność w ciągu dnia. Przez następne dni stosowano poprzednią dawkę, czyli 2 tabletki przed snem. Dawka okazała się skuteczna. Działań niepożądanych nie obserwowano. Na mniejszą skuteczność zmniejszonej dawki mogły mieć wpływ epizody zwiększonego napięcia emocjonalnego, które występowały w ciągu dnia. W tej sytuacji zaproponowano utrzymanie dawki: 2 tabletki przed snem (dawka skuteczna).
Po 8 tygodniach. Trudności w zasypianiu nie występowały. Sen ciągły, spokojny, od 7 do 8 godzin. W ciągu dnia nie obserwowano senności, samopoczucie i aktywność dobre. Tolerancja preparatu dobra. Działań niepożądanych nie obserwowano. Zaproponowano zmniejszenie dawki do 1 tabletki przed snem z ewentualną korektą (2 tabletki przed snem) w przypadku sytuacji stresowych.
Po 3 miesiącach. Trudności w zasypianiu nie występowały. Sen ciągły, spokojny, od 6 do 8 godzin. Nie obserwowano senności, samopoczucie i aktywność w ciągu dnia dobre. Tolerancja leku dobra. Działań niepożądanych nie obserwowano. Po 3 miesiącach stosowania preparatu Valdix uzyskano satysfakcjonujący efekt terapeutyczny przy dawce: 1 tabletka lub w sytuacjach stresowych 2 tabletki przed snem.
Po 4 miesiącach. Trudności w zasypianiu występowały sporadycznie - jeden lub dwa razy w tygodniu i najczęściej poprzedzone były sytuacjami stresowymi. Dawką skuteczną okazywały się 2 tabletki przed snem. Taka dawka nie powodowała senności następnego dnia, nie wpływała na pogorszenie samopoczucia i aktywności. Działań niepożądanych nie obserwowano.

Wydaje się, że osoby stosujące wcześniej leki o działaniu uspokajającym (w tym ułatwiające zasypianie) wymagają od początku większej dawki preparatu Valdix i utrzymania dawki skutecznej przez minimum 2 miesiące. Dopiero po tym okresie możliwe jest zmniejszanie dawki, oczywiście z możliwością powrotu do poprzedniej dawki skutecznej. Kumulujące się sytuacje stresowe w ciągu dnia mogą powodować wieczorem trudności w zasypianiu. Należy pamiętać o tym, że zmiany pogodowe, zmiany klimatyczne i czasowe (np. w czasie podróży), nowe miejsca odpoczynku nocnego mogą również powodować zaburzenia snu.

lek. med., mgr farm. Jarosław Struczyński
- Centrum Fitoterapii w GdańskuNajczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Zioła dla niemow...
Rumianek
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcie
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea
© 2005-2020 Panacea.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.