Home Szukaj Regulamin Kontakt
Menu główne
Strona główna
Prenumerata
Regulamin
Kontakt
Szukaj
Labofarm
IWLF Labofarm
Działy artykułów
Aktualności
Apiterapia
Aromaterapia
Badania
Badania kliniczne
Badania laboratoryjne
Centrum Fitoterapii
Człowiek i natura
Człowiek i środowisko
Dermatologia
Dodatki żywnościowe
Edukacja
Felieton
Forum Aptekarskie
Herbarium
Historia
Historia i tradycja
Informacja naukowa
Informacje
Kosmeceutyki
Kosmetologia
Kultura
Kwiaty
Monografie roślin leczniczych
Natura i literatura
Natura i sztuka
Naturalne stanowiska
Nauka
Nauka i terapia
Nowości
Nutraceutyki
Od wydawcy
Ogrody
Ogrody botaniczne
Opieka farmaceutyczna
Opinie
Osobliwości
Owoce
Perspektywy
Pielęgnacja
Poczet wielkich fitoterapeutów
Podróże
Polemiki
Prace badawcze
Prawo
Problemy zdrowotne
Przyroda
Rośliny lecznicze
Rośliny niebezpieczne
Rynek
Stanowiska naturalne
Suplementy diety
Sztuka
Technologia
Terapia
Tradycja
Uprawy
Warzywa
Weterynaria
Wspomnienia
Wydarzenia
Z biblioteki
Z laboratorium
Zielarstwo
Zielnik
Zioła przyprawowe
Statystyki
userów na stronie: 0
gości na stronie: 7
Artykuły > Aktualności > Nowości literatury fitoterapeutycznej

Panacea Nr 1 (6), styczeń 2004 strona: 9

Nowości literatury fitoterapeutycznej

Ginkgo biloba
- miołorząb japoński
THE EFFECT OF ZINTONA EC (A GINGER EXTRACT) ON SYMPTOMATIC GONARTHRITIS. WILGER, I. GRONTO, D. CASPI, M. YARON. OSTEOARTHRITIS CARTILAGE, 11, 783-789, 2003.
Opublikowane badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą, dotyczy działania ekstraktu z kłącza imbiru na objawowe zapalenie stawów kolanowych.
Badania przeprowadzono na 29 pacjentach w wieku 42-85 lat, ze zdiagnozowanym zapaleniem kości i stawów. Pacjentów podzielono na dwie grupy: 14 pacjentów, którzy otrzymywali jako pierwszy ekstrakt z kłącza imbiru (4 razy dziennie kapsułki zawierające 250 mg ekstraktu, co odpowiadało 10 mg gingeroli) i 15 pacjentów, którzy w pierwszej kolejności otrzymywali placebo. Po 12 tygodniach (II faza badań) pacjenci otrzymujący ekstrakt z kłącza imbiru otrzymywali placebo przez kolejne 12 tygodni, a pacjentom otrzymującym placebo podawano ekstrakt z kłącza imbiru. Po tym okresie badanie kontynuowano przez jeszcze kolejne 24 tygodnie (III faza badań) i obie grupy otrzymywały ekstrakt z kłącza imbiru. Ocenę kliniczną (odczuwany ból przy ruchu oraz obwód kolana) wykonywano po 4, 8, 12, 16, 24, 32, 40 i 48 tygodniach, przy użyciu wizualnej skali analogowej. Wyniki badań wskazują, że w pierwszych 12 tygodniach odczuwany ból przy poruszaniu został zmniejszony w obu badanych grupach. W grupie zażywającej ekstrakt z kłącza imbiru ból powodowany poruszaniem został zredukowany z 76,14 do 41,00, natomiast w grupie placebo z 76,87 do 50,00. W drugiej fazie badań obserwowano spadek odczuwanego bólu w grupie, która przeszła z placebo na ekstrakt z kłącza imbiru (do 9,30) oraz wzrost odczuwanego bólu do 82,10 w grupie, która przeszła z ekstraktu na placebo. W fazie trzeciej, gdy obie grupy otrzymywały ekstrakt z kłącza imbiru, odczuwany ból na poruszanie utrzymywał się na niskim poziomie w grupie, która kontynuowała zażywanie ekstraktu i znacznie uległ obniżeniu w grupie, która w fazie drugiej badań otrzymywała placebo (spadek do około 10,0). Obwód kolana w pierwszej fazie badań (pierwsze 12 tygodni) uległ zmniejszeniu w obu badanych grupach. W fazie drugiej badań obwód kolana powiększał się w grupie, która przeszła z ekstraktu na placebo, natomiast w grupie, która przeszła z placebo na ekstrakt dalej ulegał obniżeniu. W fazie trzeciej, gdy obie grupy otrzymywały ekstrakt, następowało dalsze obniżenie obwodu kolana do 38,78 (grupa I) i 36,38 (grupa II).
Spośród efektów ubocznych kuracji wyodrębniono tylko 2 przypadki zgagi, po jednym w każdej grupie. Rutynowe testy krwi, wątrobowe i kreatyniny, wykonywane w poszczególnych punktach oceny klinicznej wykazywały właściwe parametry. Badania potwierdzają możliwość wykorzystania ekstraktu z kłącza imbiru w leczeniu stanów zapalnych kości i stawów.

Imbir lekarski
Zingiber officinalis
- Imbir lekarski
THERAPEUTIC MECHANISM OF GINKGO BILOBA EXOCARP POLYSACCHARIDES ON GASTRIC CANCER. AI-XUA XU, HUA-SHENG CHEN, BU-CHAN SUN, XIAO-REN XIANG, YUNFEI CHU, FAN ZHAI, LING-CHANG JIA. WORLD J. GASTROENTEROL., 9 (11), 2424-2427, 2003.
Przeprowadzone badanie kliniczne, miało na celu uzyskanie wyników dotyczących właściwości terapeutycznych Ginkgo biloba u pacjentów z rakiem żołądka. Badaniu poddano 30 pacjentów, w tym 20 mężczyzn w wieku od 28 do 81 lat oraz 10 kobiet w wieku od 52 do 75 lat. Badaną substancją czynną były polisacharydy izolowane z owocni zewnętrznej Ginkgo biloba, których zawartość była powyżej 80%. Pacjenci otrzymywali po dwie kapsułki 2 razy dziennie przez ponad 30 dni. Przed i po badaniu wykonano pomiary powierzchni guzów za pomocą gastroskopu elektronowego. Efekt hamujący określano jako zmniejszenie powierzchni guzów wyrażone w procentach. Polisacharydy wykazywały działanie hamujące rozrost powierzchni guzów w 53,5%. Według standardów proponowanych przez WHO dla określenia efektywności działania wyodrębniono 2 przypadki określane jako całkowite rozpoznanie (CR), 20 przypadków częściowego rozpoznania (PR), 5 przypadków stabilnej choroby (SD) oraz 3 przypadki postępującej choroby (PD) - na ogólną liczbę 30 pacjentów. Efektywność działania określano jako sumę przypadków całkowicie rozpoznanych i częściowo rozpoznanych, co stanowiło 73,4%.
Zmiany w strukturze komórek nowotworowych, które badano za pomocą mikroskopu elektronowego, wskazują na to, że polisacharydy mogą indukować śmierć komórek nowotworowych u pacjentów z rakiem żołądka.
Wykonane badania in vitro potwierdzają również, hamujący wpływ polisacharydów z Ginkgo biloba na rozrost ludzkich komórek nowotworowych żołądka, w zależności od dawki i czasu.

lek. med., mgr farm. Jarosław StruczyńskiNajczęściej czytane
Zioła na choroby...
Ruszczyk kolczast...
Fitoterapia w cho...
Reumatoidalne zap...
Selen - pierwiast...
Lucerna - niedoce...
Nadciśnienie tę...
Mniszek lekarski
Propolis, mleczko...
Rośliny leczą b...
Pomarańcza
Wąkrota azjatyck...
Kora dębu i dęb...
Polifenole rośli...
Forum Naukowe W G...
Ostropest plamist...
Zioła na dziecie...
Czosnek - Antybio...
Rumianek
Zioła dla niemow...
Reklama
IWLF Labofarm Centrum Fitoterapii Panacea na poczcieApteka ziołowa
Nasze leki
IWLF Labofarm IWLF Labofarm IWLF Labofarm
Facebook Panacea